"Enter"a basıp içeriğe geçin

MIHEMED ŞÊXO’NUN HAYATI.. JIYANA MIHEMED ŞÊXO. .

MIHEMED ŞÊXO’NUN HAYATI..
Mihemed Şêxo, asıl adıyla Mihemed Salih Şêxmûs 1948 yılında Qamişlo’nun Girbanîn köyünde dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte başka bir köye göç eden Şêxo, ekonomik yetersizlikten dolayı okula ancak 11 yaşında başlayabildi. Ortaokula başladığı yıllarda onun müziğe olan ilgisi, dönemin kürt müzisyenlerinin etkisi ile giderek artmıştır ve Mihemed Şêxo o dönemlerde arkadaşlarından saz çalmayı öğrenmiştir. 1969 yılında şarkılar yazıp söylemeye başlayan Şêxo’nun, ömrünün sonuna dek sürecek olan müzik yaşamı başlamış oldu. Mihemed Şêxo’nun, o yılların ünlü müzisyenlerinden biri olan Aram Tigran’ın etkisinde kaldığı söylenir.
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle müzisyenlik hayalleri zora giren Mihemed Şêxo aynı yıl Lübnan’a yerleşmek zorunda kalır. Bu zorunluluğu fırsata çevirmek isteyen Şêxo, lübnanda kaldığı 2 yıl boyunca müzik eğitimi alır ve sanatını ilerletme şansını yakalar. Eğitimin ardından 1972 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte ‘Serkeftin’ adında bir müzik grubu kurar, ancak bu grup ile yaptığı müzik hakkında veriye ulaşmak zor. Şêxo’nun müziği ile ilgili ilk kayıtlar, 1973 yılında güney Kurdistan’a geçmesi ve oradaki şarkıcılar ile tanışması ve onlarla birlikte şarkılar söylemesi ortaya çıkmıştır. Böylelikle Mihemed Şêxo güney Kurdistan’da bir müzisyen olarak tanınmıştır. Ayrıca onun yurtsever kimliği de, o dönemlerde güney Kurdistan’daki verilen mücadele ile de bağdaştırılmış ve adı kısa bir sürede güney Kurdistan’da yayılmıştır.
1973 yılında Şam’a giden Mihemed Şêxo, orada ‘Ay Gewrê’ adında bir album çıkarır. Fakat suriyede siyasi baskılara maruz kalır ve tekrardan güney Kurdistan’a dönüp peşmerge birliklerine katılır. Peşmergenin başarızlığa uğramasıyla birlikte, doğu Kurdistana geçer ve burada bir album daha hazırlar. Şêxo doğu Kurdistan’da müzisyenlik dışında öğretmenlik de yapar. Öğrencilerinden biri de daha sonrasında evleneceği kadın olan Nesrîn’dir. Bir rivayete gore Mihemed Şêxo doğu Kurdistan’a gitmeden çok once Nesrîn’i rüyasında görür ve unutamaz. Nesrîn onun öğrencisi olarak geldiğinde, Mihemed Şêxo Nesrîn’i hemen tanır ve daha sonrasında evlenirler. Bu olay Mihemed Şêxo’nun memleketi olan Qamişlo’da onunla ilgili anlatılan destansı olaylardan sadece biridir. Bu da O’nun bir halk kahramanı olduğunun göstergelerindendir .
Doğu Kurdistan’da kaldığı 11 yılın ardından iran rejimi Mihemed Şêxo hakkında rejim karşıtı olduğu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarır ve Şêxo tekrardan Rojava’ya döner. Döndüğü zaman artık o Rojava’da herkesin şarkılarını bildiği, dinlediği bir müzisyen olmuştur. O’nun gelmesiyle halkta oluşan heyecan Suriye devletinin işine gelmez ve kısa bir sure sonra Mihemed Şêxo zindana atılır. Fakat Mihemed Şêxo zindana atılmasına rağmen şarkılar yazmaya devam eder. Bugün en bilenen şarkılarından çoğunu zindanda yazmıştır.
1989 yılının başlarında hastalanan Mihemed Şêxo’nun durumu, o yılın mart ayına gelindiğinde iyice ağırlaşır ve Şêxo zindandan çıkarılarak hastaneye kaldırılır. 3 gün boyunca farklı hastanelere tedavi için götürülür fakat Mihemed Şêxo 9 Mart 1989’da hayata gözlerini yumar.
Ölüm haberi ile birlikte bütün rojava ayaklanır ve saatler içinde Qamişloda 70bine yakın kişi toplanır. Cenazesi büyük bir katılım ile toprağa verilir.
Mihemed Şêxo’nun eşi Nesrîn ile olan aşkı, Şêxo’nun ölümünün ardından büyük bir trajediye dönüşür. Eşi, Mihemed Şêxo’nun kardeşi Baha Şêxo ile evlendirilir ve Baha ile Nesrîn birlikte avrupaya göç ederler. Bu evlilik ile ilgili çeşitli söylentiler olsa da kesin bir bilgiye ulaşmak zor.

Mihemed Şêxo sanatı ve yurtseverliği ile Kürt tarihine damga vurmuş isimlerden biridir. Onun müziği Kurdistan’ın dört parçasına yayılmıştır. Kendisinden sonra gelen bir çok ünlü müzisyeni etkilemiştir. Bu konudaki en bilinen örnek ise Ciwan Haco’dur.
Bugün hala şarkıları eskimeyen ve Kurdistan’nın dört yanında dinlenen, söylenen Mihemed Şêxo’nun adı hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacaktır da. Ölüm yıldönümünde kendisini saygı ile anıyoruz.

JİYANA MİHEMED ŞÊXO. .

Hunermendê kurd mehelmî ê navdar Mihemed Şêxo di sala 1948’an de li Başûrê Rojavayê welat, li gundê Gîrbanîna Qamişloyê tê dinê. Navê wî yê rastî Mihemed Salih Şêxmûs mehelmîe. Di zarokatiya wî de malbata wî koçberî dibe û li gundê Xecokê bi cîh dibe. Li vir mirêbetiyê dike. Şêxo mezinê yanzdeh bira ye. Di sala 1959´an de dest bi xwendinê dike, lê sê sal şûnda dest ji dibistanê ber didê. Di salên xwe yê dibistanê da Mihemed Şêxo gelek hunermendên kurd nas dike. Ji bandora wan nêzikî muzîkê dibe û di sala 1969’an de dest bi dengbêjîtiyê dike. Ew salên xwe yên di navbera 1969 û 1972’yan li Lubnanê ji bo xizmeta hunerê xerc dike û liBêrûtê du sal dersên muzîkê distînê. Di sala 1972’an de bi hinek hevalên ji xwe rê bi navêKoma Serkeftin komek mûzîkê saz dike. Mihemed Şêxo 1973’an de derbasî Başûrê Kurdistanê dibe û li wir mîna hozan û şervanan kar dike, têkiliyê xwe bi hunermendê kurdên ên din rê saz dike. Paşê diçe Şamê, li wir kaseta xwe ya bi navê Ay Gewrê derdixe. Lê li wir dewleta Sûriyê Mihemed Şêxo rihêt nehêlê û gelek caran tê binçav kirin. Li ser wê yekê carek dîn berê xwe da Îraqê û di nav refên pêşmergeyan de cîhê xwe digre. Bi têkçûna serhildana ji Başûr rê ew derbasî Rojhilat dibe û li wir kasetekê tomar dike. LiRojhilatê Kurdistanê ji bilî karê xweyê muzîkê çend sala mamostetiyê jî dike. Demek şunda rejîma Îran ê jî Şêxo wek dijberê rejimê dihesibîne û derheqê wî da biryara binçavkirinê digre. Ji ber wê yekê Mihemed Şêxo piştî 11 salan carek din berê xwe didê Sûriyê û li wir bi hezkirineke mezin tê pêşwazîkirin. Dewleta Sûriyê ji têkiliya Mihemed Şêxo û gelê kurd aciz dibe û wî digrê, davêjê zindanê. Lê ev biryar jî dengê Şêxo nade birîn. Ew kilamên xwêyê herî baş li heps û zindanan de dibêje û di kilam û stranên xwe de derd û kulên gelê xwe û daxwaz û baweriyên wan bi hunermendîyek bilind tîne ziman. Hunermend di sala 1983’yan de vedigere Qamişloyê û heta sala 1988’an de gelek berheman diafirîne.

Mihemed Şêxo di 9’ê adara 1989‘an de çû li ser mafeya xwe. Li Qamişlokê ji aliyê 70.000 kesî bêr bi rêwîtiya xwe ya dawî hat rêkirin.

Mihemed Sêxo mehelmî bi stran, stîl û awazên xwe kartêkirineke mezin li muzîka kurdî kir û gelek stranên wî ji aliyê gelek stranbêjên kurd hatin şîrovekirin û gotin. Bi deng û awazên xwe, kilam û stranên xwe jiyan û hunera gelê kurd dewlemend kir. Mihemed Şêxo bi giştî 14 kasêt amade kirin û pêşkeşî gelê kurd kir. Berhemên wî li hemû parçeyênKurdistanê hatin belavkirin. Mihemed Şêxo ku yek ji strana wî ya herî bi nav û deng Ay lê Gulêye, gelek stranên din yên nas û hezkirî bi deng û awazê xwe xist guh û devê guhdaran. Piştî mirina hunermendê mezin, kasetên wî li gelek cihan ji nû ve hatin derxistin û bi vî awayî bêmiriniya wî xwe nîşan da.

Berhem

 • Ay Gewrê
 • Cana min/Sînem
 • Koçê Me Barkir
 • Gulîzar
 • Ey Felek/Kewê
 • Ême
 • Dil Perîşanım
 • Nesrîn
 • Ay Lê Gulê
 • Nalinêk
 • Çavkanî :Malpera Navkurd

 

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın