"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kürtleri Anlatan En Çok İzlenen Filmler… S. Polat

Burada Kürtleri anlatan filmleri ele aldık. Kürtlerin maddi imkanları, özelliklede Kürt orta sınıfının imkanları 90’lı yıllara oranla daha iyi olmasına rağmen Kürt sineması ne yazık ki pek de istenen gelişimi gösteremedi. Birkaç yıl önce Türkiye’de kürtler kendi dillerini konuşabilme rahatlığına henüz erişebilmişken çok daha fazla üreticiydiler. Çünkü insanlar bir halkın kimliğini belirleyen en önemli şeyin dil olduğunun bilincindeydiler. Günümüzde artık kendi dilimizde birşeyler üretmeyi bıraktık bu kürt halkı için utanç duyulacak oldukça önemli bir mesele. Bugün dili öğrenme imkanlarımız olduğu halde dilimizi yok etmeyi daha kolay buluyor, kimliksel varlık ve aidiyet açısından tükenişe doğru gidiyoruz. Bir kürt filmi izlemek istediğimizde, kaç tane kürtçe filmimiz var, parmakla sayılacak kadar az, yada kaç yabancı filmin kürtçe dublajı var ki? Toplum olarak dilimiz, kültürümüz ve değerlerimiz için ne yapıyoruz. Gelecek nesiller için arkamızda bırakacağımız neyimiz var, ÇOKDA BİRŞEY YOK. Bu sadece kürt sineması için geçerli değil elbette, kürtçe kitaplarımız da okunmuyor kendi dilimizi konuşmayı , kendi dilimizde okumayı unuttuk peki bütün bunlardan kim sorumlu, sadece Devlet mi? Hiç ajitasyon ve propaganda sahtekarlığına bulaşmadan direk söyleyeyim; Bütün bunlardan en çok biz kürtler ve siyasi kurumlarımız sorumludur. Hiçbir şey kendiliğinden var yada yok olmuyor. Evlerimizde çocuklarımıza kendi dilimizi öğretemezsek, değerlerimizi aşılamazsak ve örnek olamazsak acaba kaçımızın çocuğu kendi kimliğiyle başkası olmadan yozlaşmadan var olabilecek. Eğer birşeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız. Çok konuyu uzatmadan kürtleri anlatan en çok izlenen filmleri tanıtalım.

1- MİN DİT

YÖNETMEN: Miraz Bezar

OYUNCULAR: Şenay Orak, Muhammed Al, Berivan Ayaz

YAPIM YILI: 2009

SÜRE: 1s 42dk

Yönetmenliğini Miraz Bezar’ ın yaptığı film Türkiye’de doksanlı yıllarda jitem tarafından kürtlere yapılan zulüm ve cinayetleri ele alıyor. Bir jitem subayı tarafindan çoçuklarının gözleri önünde öldürülen bir anne ve baba ve onların ölümünden sonra hayatları yoksulluk, kimsesizlik ve mücadeleyle devam eden 10 yaşındaki Gülistan, 7 yaşındaki Fırat ve 6 aylık Dilovan kürtlerin doksanlı yıllardaki aynasıdır.

FÎLMÎ ÎZLE

2- SARHOŞ ATLAR ZAMANI

YÖNETMEN: Bahman Ghobadi

OYUNCULAR: Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar -Dini, Madi Ekhtiar-Dini

YAPIM YILI: 2000

SÜRE: 1s 20dk

Irak-İran sınırındaki bir köyde yaşayan Kürt bir ailenin yaşantısını ele almaktadır. Birçok Kürt gibi onlarında geçim kaynağı kaçakçılıktır. Fakat baba ve anne ölmüştür en büyük erkek çocuk olan Eyüp artık ailenin yeni lideridir bu yük küçük Eyüp’ ün omuzlarına yüklenmiştir. Bir kardeşi hasta ve ameliyat olmak zorundadır bu zor koşullarda Eyüp kardeşini yaşatmaya çalışacaktır. Kaçakçılığı katırlarla yaptıkları için katırların donmaması ve hızlı yol alabilmek için alkol içirmek zorundadırlar, film ismini burdan almaktadır.Bu film de Kürtlerin zor hayat şartlarını, acı ve yoksulluklarını en açık şekilde görebilirsiniz.

FİLMİ İZLE

3- KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR

YÖNETMEN: Bahman Ghobadi

OYUNCULAR:Abdol Rahman Karim, Hiresh Feysal Rahman, Saddam Hossein Feysal, Avaz Latif, Soran Ebrahim

YAPIM YILI:2004

SÜRE: 1s 38dk

Film Irak-Türkiye sınırındaki bir mülteci kampında geçmekte. Savaştan dolayı hayatları, hayalleri paramparça olmuş çocuklar aileleri öldürüldüğü için mayın toplayarak hayatta kalmaya çalışırlar. Fakat bu mayınları topladıkları esnada birçoğu ellerini, kollarını, bacaklarını ve hatta hayatlarını kaybetmektedir. Saddam’ ın askerleri köye saldırdıklarında Agrin’ in anne babasını öldürürler ve kardeşi Henkov’ un gözleri önünde Agrin’ e tecavüz ederler. Hamile kalan Agrin çocuğu bir türlü kabullenemez ve sürekli ondan kurtulmaya çalışır. Kardeşi Henkov mayın toplarken kollarını kaybetmiştir ve ağzıyla mayın toplamaya çalışarak kardeşine ve onun küçük çocuğuna bakmaya çalışır. Agrin kendi hayatına ve çocuğunun hayatına son verebilmek için her yolu deneyecektir ve Henkov geleceği görmesine rağmen buna engel olamayacaktır.

FİLMİ İZLE

4- SÜRÜ

YÖNETMEN: Zeki Ökten

OYUNCULAR: Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz, Levent İnanır, Yaman Okay

YAPIM YILI: 1979

SÜRE: 2s 9dk

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan aşiret reisi Hamo’ nun oğlu Şivan düşman Aşiretin kızı Berivan la evlenir ve bu evliliğin iki aşirete bir barış getireceğini düşünür. Fakat Berivan’ ın çocuğu olmadığı için Hamo Berivan’ ın uğursuz olduğunu ve babasının evine göndermesini ister fakat Şivan karısını çok sevdiğini ve tedavi edilmesi gerektiğini söyler. Aşiret reisi Hamo oğullarıyla birlikte sürüyü Ankara’ ya götürmek için yola çıkarlar fakat sürünün bir kısmı yolda ölür, kalanını Ankara’ ya ulaştırdıklarında rüşvet verdiklerinden, hastalanıp ölenlerden ve çalınanlardan geriye ellerinde bir şey kalmadığını görürler.

FİLMİ İZLE

5- YOL

YÖNETMEN: Yılmaz Güney, Şerif Gören

OYUNCULAR: Tarık Akan, Halil Ergün, Necmettin Çobanoğlu, Hikmet Çelik, Şerif Sezer, Meral Orhonsay, Güngör Bayrak, Sevda Aktolga

YAPIM YILI: 1982

SÜRE: 2s 4dk

12 eylül 1980 tarihinde Sıkıyönetim zamanında İmralı Yarı Açık cezaevinde hapis yatmakta olan beş mahkumun, verilen izinle evlerine giderlerken yolda yaşadıkları zorlukları ve evlerine varmakla beraber artan acılarını gözler önüne serer.

FİLMİ İZLE

6- JÎN

YÖNETMEN: Reha Erdem

OYUNCULAR: Onur Ünsal, Yıldırım Şimşek, Deniz Hasgüler, Sabahattin Yakut

YAPIM YILI: 2013

SÜRE: 2s 2dk

Henüz 17 yaşındaki Jin PKK üyesi olmuştur fakat hayallerindeki gibi değildir hiçbir şey. Yaşadığı birtakım olaylar jin’ in örgütten uzaklaşmasına ve hayal kırıklığına neden olur. Yaşanan olaylardan , endişeli ve korku dolu günlerden sonra kaçıp İzmir de yaşayan amcasının yanına gitmek için yola koyulur.

FİLMİ İZLE

7- İKİ DİL BİR BAVUL

YÖNETMEN: Orhan Eskiköy, Özgür Doğan

OYUNCULAR: Zülküf Yıldırım, Emre Aydın, Rojda Huz, Vehip Huz

YAPIM YILI: 2008

SÜRE: 1s 21dk

Üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir kürt köyüne atanmış türk bir öğretmenin 1 yıl boyunca yaşadığı zorlukları ve iki dil arasında sıkışmışlığını vurgular. Öğrenciler Türkçe bilmez öğretmen Kürtçe bilmez ve çocuklara bilmedikleri bir dille ders vermeye çalışan öğretmenin farklı bir kültür ve topluluk içindeki yalnızlığına , çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim sorununa tanık oluruz. Film Anadil de eğitimin önemini anlamamızı sağlar.

FİLMİ İZLE

8- CENETTEN KOVULMAK

YÖNETMEN: Ferit Karahan

OYUNCULAR: Ezgi Asaroğlu, Rojin Tekin, Jülide Kural, Bünyamin Kavut, Mirza Metin, Aziz Çapkurt, Gülistan Acet, Alan Ciwan

YAPIM YILI: 2012

SÜRE: 1s 28dk

Filmde kardeşi askerde çatışmada ölen Emine’ nin ve ağabeyi jitem tarafından öldürülen Ayşe’nin yollarının nasıl kesiştiği anlatılır. Emine istanbul da kürt işçilerin çoğunlukta olduğu bir inşaatta mühendis olarak çalışır kardeşini ölümünden dolayı Kürt işçilere karşı kin ve nefret besler. Kürt bir çocuk işçisi inşaatta kaza sonucu ölür ve işçinin ailesine ulaşamayan Emine cenazeyi Muş’ a çocuğun memleketine götürür. Emine’nin gideceği aynı köyde yaşayan Ayşe’nin ailesi oğullarının öldürülmesinden sonra İstanbul’ a göç etmeye karar verir. Emine ve Ayşe’nin aynı acıları yollarının kesişmesine sebep olacaktır.

FİLMİ İZLE

9- BAHOZ

YÖNETMEN: Kazım Öz

OYUNCULAR: Ali Sürmeli, Sinan Bengier, Volga Sorgu, Asiye Dinçsoy, Bertan Dirikolu, Cahit Gök, Havin Funda Saç, Selim Akgül, Ali Geçimli, Kadim Yaşar

YAPIM YILI: 2009

SÜRE: 2s 36dk

Cemal İstanbul da kazanmış olduğu üniversiteye yoksul ailesinin büyük umutlarıyla birlikte gider. Herhangi bir ideolojisi olmayan Cemal kürtlerin nasıl ezilip ötekileştirildiğini ve kendi dillerini konuştuklarında her türlü aşağılanma ve işkenceye maruz kaldıklarını görür ve devrimci bir grupla tanışıp gruba katılır. Genç ve hayat dolu olan Cemal Devrimci olup dünyayı değiştirme mücadelesine girer.

FİLMİ İZLE

10- BÜYÜK ADAM KÜÇÜK AŞK

YÖNETMEN: Handan İpekçi

OYUNCULAR: Şükran Güngör, Dilan Erçetin, Füsun Demirel, Yıldız Kenter, İ. Hakkı Şen

YAPIM YILI: 2001

SÜRE: 2s

Film emekli yargıç Rıfat bey ve küçük Kürt çocuğu Hejar’ın bütün farklılıklarına rağmen birbirlerinin hayatlarındaki büyük etkiyi konu edinir. Hejar küçük yaşta ailesini kaybetmiştir İstanbul da yaşayan akrabasında kalmaktadır, polis tarafından kuzeninin evine yapılan baskında herkes öldürülür ve küçük Hejar bir dolaba saklanarak kurtulur. Neye uğradığını şaşıran Hejar karşı komşuları olan Rıfat beyin kapısına gelir ve Rıfat bey bu küçük Kürt çocuğunu evine alır, farklı coğrafyalarda yaşamış ve farklı kültürlere sahip bu iki kişi birbirlerinin hayatlarını değiştirecektir.

FİLMİ İZLE

11- GİTMEK: BENİM MARLOM VE BRANDOM

YÖNETMEN: Hüseyin Karabey

OPYUNCULAR: Ayça Damgacı, Hama Ali Khan, Nesrin Cavadzade, Volga Sorgu, Cengiz Bozkurt, Savaş Emrah Özdemir, Ani İpekkaya, Ömer Şahin, Ahmet Yüksel Or, Mahir Günşiray, Seyhan Arman, , Gökhan Yıldız

YAPIM YILI: 2008

SÜRE: 1s 33dk

Güney Kürdistan’lı Kürt Hama Ali ve Türk oyuncu Ayça Türkiye de daha önce çekilen bir film setinde tanışıp aşık olurlar. Film çekimlerinin bitmesiyle Hama Ali Irak’ a gider ve Ayça İstanbulda ki yaşamına geri döner. Kısa bir süre sonra Irakta savaş başlar ve Hama Ali ile Ayça iletişime geçemez hale gelirler. Ayça savaşın insanların hayatlarını yok saydığı Irak’ a gitmeye karar verir, bu karardan ötürü ailesi ve tiyatro çevresiyle çatışır. Savaştan dolayı ırak güvenli olmadığından Ali onu arayıp İran’ a gelmesini söyler Ayça savaşın bütün tehlikelerine karşın Hama Ali’ye kavuşmak için bütün gücüyle mücadele edecektir.

FİLMİ İZLE

12- NEREDESİN SÜPERMEN (BEKAS)

YÖNETMEN: Karzan Kader

OYUNCULAR: Sarwar Fazil, Zamand Taha

YAPIM YILI: 2012

SÜRE: 1s 33dk

Doksanlı yılların başında Güney Kürdistan’da ki bir Kürt köyünde yaşayan 10 yaşındaki Dana ve 6 yaşındaki Zana’ nın Süpermen’i aramak için zorlu Amerika yolculuğuna şahit olacağız. Anne ve babaları Saddam Hüseyin tarafından katledilen iki kardeş yoksulluk ve savaştan kurtulmak için bütün yolculuk boyunca mücadele ederler.

FİLMİ İZLE

13- HAVAR

YÖNETMEN: Mehmet Güleryüz

OYUNCULAR: Çiçek Tekdemir, Abdullah Tarhan, Eyüp Ağılday, Ramazan İlten, Ayşe Ersöz, Dilek Girti, Edip Doğan

YAPIM YILI: 2007

SÜRE: 2s 9dk

Töre ve Aşiret sorunları coğrafyamızda birçok genç kızın hayatına mal olmuştur. Batman da acımasız cehalet ve ağızdan ağıza gezen dedikodular Havar ve babasını birbirine yabancılaştırır.

14- HAKKARİ’DE BİR MEVSİM

YÖNETMEN: Erden Kıral

OYUNCULAR: Şerif Sezer, Genco Erkal, Erol Demiröz, Macit Koper, Rana Cabbar

YAPIM YILI: 1983

SÜRE: 1s 50dk

Film siyasi sebeplerden dolayı Hakkari’ye sürülmesinin ardından bir mevsim boyunca buradaki köylülerin sorunlarına ortak olan ve köylülerle özdeşleşen öğretmenin hikayesini anlatır.

FİLMİ İZLE

15- İZ (RÊÇ)

YÖNETMEN: Tayfun Aydın

OYUNCULAR: Necmettin Çobanoğlu, Bilal Bulut, Melahat Bayram, Ozan Diyar, Tarçın Çelebi

YAPIM YILI: 2011

SÜRE: 1s 30dk

İstanbul’ daki gecekondulardan birinde 80 yaşındaki Şeristan, oğlu Mirza, torunları Hevi, Leyla ve Meryem ile birlikte yaşar. Bir sabah kötü bir kabustan uyanan Şeristan 20 yıldır terkettikleri memleketleri Batman’a dönmeye karar verir. Oğlu ve torunlarıyla beraber Batman’a doğru yola çıkarlar. Şeristan’ın hayatına dair bütün gerçekler yolculuk esnasında ortaya çıkacaktır.

FİLMİ İZLE

16- SON MEVSİM: ŞAVAKLAR(DEMSALA DAWİ: SEWAXAN)

YÖNETMEN: Kazım Öz

OYUNCULAR: Aga Erel, Ayşe Erel, Dilara Erel, Emine Erel, Osman Erel

YAPIM YILI: 2009

SÜRE: 1s 25dk

Belgesel, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan Şavaklılar’ın yok olmakta olan yaşam tarzlarını, doğayla bağlarını ele alır. Şavaklılar İlkbahar yağmurları sırasında serin yaylalara çıkıp yazı orada geçirirler ve yazın bitmesiyle tekrar Çemişgezek ve Pertek’teki köylerine dönerler. Bu döngü her yıl tekrarlanır.

FİLMİ İZLE

17- PRESS

YÖNETMEN: Sedat Yılmaz

OYUNCULAR: Asiye Dinçsoy, Kadim Yaşar, Hakan Karsak, Sezgin Cengiz, Abdullah Tarhan

YAPIM YILI: 2010

SÜRE: 1s 40dk

Türkiye’nin 90’lı yıllarının karanlık dönemini yansıtan film de, Diyarbakır’ da yaşanan insan hakkı ihlallerini duyurmaya çalışan 5 gazeteci ve bu gazetecilerin gerçekleri halka duyurma çabalarına tanık olacaksınız.

FİLMİ İZLE

18- GELECEK UZUN SÜRER

YÖNETMEN: Özcan Alper

OYUNCULAR: Gaye Gürsel, Osman Karakoç, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan

YAPIM YILI: 2011

SÜRE: 1s 48dk

İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru, ağıt derlemeleri üzerine yaptığı tez çalışması için birkaç aylığına Kuzey Kürdistana doğru bir yolculuğa çıkar. Kısa süreceğini düşündüğü yolculuk Sumru’nun hayatındaki en uzun yolculuk olacaktır. Bu yolculukta Sumru’nun yolu Diyarbakır sokaklarında korsan dvd satan Ahmet ve Diyarbakır’da tek başına kalmış yıkık dökük eski bir kilisenin bekçisi Antranik amca ve bölgede sürmekte olan savaşa tanıklık eden birçok kişiyle kesişir.

19- DENGÊ BAVÊ MÎN (BABAMIN SESİ)

YÖNETMEN: Orhan Eskiköy, Zeynel Doğan

OYUNCULAR: Base Doğan, Gülizar Doğan, Zeynel Doğan

YAPIM YILI: 2012

SÜRE: 1s 28dk

Zeynel ve hamile karısı Gülizar Diyarbakır’da yaşarlar. Zeynel’in annesi Base ise Elbistan’da yaşar fakat oğlu çalıştığından beri kış aylarında oğlunun evine gider ve kışı orda geçirir. Zeynel’in babası Mustafa ise yıllar önce Maraş katliamından zor kurtulmuştur. Memleketinde iş bulamadığı için Arabistan’a gider ve vinç operatörü olarak çalışmaya başlar. O dönemde köyde okuma- yazma bilen pek nadir insan bulunurdu, Mustafa bu yüzden ailesine mektup yerine ses kasetleri gönderir. Ailesi de aynı şekilde ses kasetleri doldurup gönderir. Mustafa bir iş kazasında hayatını kaybeder fakat Ailesi hala bu kasetlerden onun sesini dinleyip bu bağı güçlendirir.

FİLMİ İZLE

20- KAYIP ÖZGÜRLÜK

YÖNETMEN: Umur Hozatlı

OYUNCULAR: Öznur Kula, Aydın Orak, Mehmet Ünal, M. Tayfur Aydın, Mustafa Diyar

YAPIM YILI: 2010

SÜRE: 1s 31dk

Türkiye’nin en korkuç zamanlarında JİTEM tarafından binlerce Kürdün katledildiği, kadınlarının tecavüze uğradığı 90’lı yıllar anlatılmaktadır. Bir sabah İstanbul’da Deniz Şahin adında bir genç yaşadığı evin sokağında silahlı ve sivil kişilerden oluşan bir grup tarafından kaçırılır. Denizi kaçıran JİTEM timidir, gittikleri yer ise JİTEM’in kontgerilla örgütünün sorgu merkezidir. Deniz’i örgüt üyesi olmakla suçlarlar ve konuşturabilmek için 3 hafta boyunca korkunç işkenceler yaparlar. Fakat Deniz’i konuşturamazlar ve gelen yeni istihbarata göre örgütün para kuryesi sanılan Liceliyi kaçırırlar. Aynı merkezden yapılan uzun ve vahşi işkencelerden sonra JİTEM’in Şefi Kemal ve ekibi Lice’linin 17 yaşındaki kız kardeşi Lili’yi kaçırırlar ve Ağabeyine karşı koz olarak kullanırlar.

FİLMİ İZLE

21- YAZI TURA

YÖNETMEN:Uğur Yücel

OYUNCULAR:Olgun Şimşek, Kenan İmirzalıoğlu, Bahri Beyat, Engin Günaydın, Eli Mango

YAPIM YILI:2004

SÜRE: 1s 50dk

1999 yılında geçen iki hikayenin filmidir. İki gencin hikayesi, biri Göreme’ li futbolcu “Şeytan Rıdvan” diğeri ise İstanbul’da babası ile yaşayan “Hayalet Cevher”. İki genç aynı zamanda askere gitmişler ve Güneydoğu’da cephede birlikte savaşmışlardır. İkisinin de askerlikten sonra farklı hayalleri vardır.

FİLMİ İZLE

22- Bîranînen Li Ser Kevir – Taşa Yazılmış Hatıralar- Memories on Stone 

Süre 1s 33dk
Yönetmen Shawkat Amin Korki
Oyuncular: Nazmi Kırık, Suat Usta, Husein Hassan devamı
Tür Dram, Tarihi, Savaş filmi
Ülke Irak, Almanya
İki Kürt çocukluk arkadaşı, Hüseyin ve Alan, 1988’de İran’da El-Enfal operasyonu esnasında yapılan Kürt soykırımını filme alır. Bu filmi yapma sürecinin onlara öğrettiği şey ise, sinema aracılığıyla gerçeğe ulaşmak ve kendi kimlikleriyle yüzleşmek için hayatları dâhil her şeyi riske atmaları gerektiği olacaktır. 2009’da çektiği Kick Off ile çıkış yapan Kürt sinemacı Shawkat Amin Korki’nin üçüncü uzun metrajlı filmi olan Taşa Yazılmış Hatıralar, baskılanan gerçeğin sinemasını yapmanın zorluklarını odağına alıyor. “Bu film benim için neredeyse iki film birden yapmak gibiydi, çünkü film çekmek hakkında bir film çektik. (…) Irak tarihinin kalıntıları arasında öyle çok kırgın ruh var ki geride. Biz de filmimizin kahramanları aracılığıyla bu durumu aktarmak ve bu hikâyeyi açığa çıkarmak istedik.” – Shawkat Amin Korki.
23-  Kara Tahta- Textê Reş 
Orijinal İsmi: Takhté Siah
Vizyon Tarihi: 21 Eylül 2001
Süre: 85dk
Tür: Dram , Savaş , Tarih , Politik
Senarist: Mohsen Makhmalbaf , Samira Makhmalbaf
Yönetmen: Samira Makhmalbaf
Yapımı: 2000 – Japonya ,  İtalya ,  İran
Halepçe’den 1980-87 yıllarındaki İran-Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin dikatatörlüğünden kaçarak İran’a sığınan ve yasal olmayan yollarla(devletlere göre) dağlardan topraklarına dönmeye çalışan Kürt mültecileri konu alıyor. Bir öğretmenin tahtasıyla gezerek çocuklara ders vermeye çalışması Kürt trajedisini gözler önüne seriyor.

Bölgede yakın zamanda yaşanmış savaşların yarattığı yıkım ise, her sahnede kendini belli ediyor. Öğretmenlerin sırtlarında taşıdıkları kara tahtaların tek işlevi, öğrenciler ders verilirken ortaya çıkmıyor. Bu kara tahtalar, aynı zamanda birer kalkan ve sığınak görevi de üstleniyor zorlu coğrafyada.

FİLMİ İZLE

24- Mem û Zîn

Ünlü Kürt edib Ehmedê Xanî’nîn eserinden alınan film, mistik görünümleriyle bilinen Mardin, Midyat, Nusaybin, Hasankeyf ve Cizre’de çekilmiş. Yüzlerce yıl önce Botan’da Zeyniddin Bey adında bir hükümdar vardı ve bu güçlü Botan Beyi’nin iki güzelliği dillere destan kızkardeşi vardı: Zin ve Siti. Hükümdarın kızkardeşleri katıldıkları bir Nevroz şenliğinde, aynı şekilde bu şenliğe katılan iki genç erkeğe aşık oldular. Bu gençler yörede tanınan ve saygı gören iki delikanlıydı: Mem ve Tajdin. Bu gençlerde hükümdarın kızkardeşlerine ilk görüşte aşık olmuşlardı. Önce Tajdin sevgilisi Siti ile evlenebilmek için Bey’den izin ister. Gençleri takdir eden Bey bu evliliği onaylar. Tajdin ve Siti büyük bir törenle evlenirler. Mem ile Zin’in evlenmelerine sıra geldiğinde, Botan hükümdarı Zeyniddin Be y’in veziri şeytan Beko hükümdarı Mem ve Tajdin’e karşı kışkırtır. Vezir, Mem ile Zin’in evlenmeleriyle birlikte gençlerin Bey’in hükümdarlığını çökerterek elinden alacakları konusunda Zeyniddin Bey’i ikna eder. Bu duruma öfkelenen Bey, ölse de Mem ile Zin’in evliliğinin gerçekleşmeyeceği üzerine yemin eder. Mem ile Zin’in aşkı her yerde duyulur. Vezir Beko, şeytani işlerini sürdürür ve genç aşıkların gizlice buluşmalarını takip ettirerek Zeyniddin Bey’e bildirir. Bunun üzerine Bey Mem’i tutuklattırır.

FİLMİ İZLE

25- Meş – Yürüyüş

meş
Orijinal İsmi: Meş
Vizyon Tarihi: 1 Nisan 2011
Tür: Dram , Tarih
Senarist: Selamo , Shiar Abdi Listikvan
Yapımı: 2010 – Türkiye
“Hikâye, tüm ülkeyi kasıp kavuran 12 Eylül 1980 darbesinin günler öncesi ve hemen sonrasının yansımalarının yaşandığı Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde geçer. Darbe zaman zaman fonda hissedilirken, bazen de hayatın tam orta yerinde patlamaktadırCengo ile birlikte kalabalık bir grup çocukla tanışıp arkadaş olan Xelilo, kısa bir süre için de olsa, dışlandığı, öfkelendiği, önemsenmediği dünyadan uzaklaşır. Xelilo’nun arkadaşlarının kimi babasız kalır, kiminin ailesi ilçeyi terk eder, kiminin yakınları gözaltına alınıp bilinmeyen yerlere götürülür. Xelilo, ağzında rast gele birilerinden aldığı sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir..”
26- Annemin Ülkesinin Şarkıları (Gomgashtei Dar Aragh)
Orijinal İsmi: Gomgashtei Dar Aragh
Vizyon Tarihi: 25 Nisan 2003
Süre: 108dk
Tür: Dram
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Senarist: Bahman Ghobadi
Yapımı: 2002 – Kürt-İran
Mirza, İranlı Kürt bir şarkıcıdır. Eski eşi Hanareh’ten 23 yıl önce boşanmıştır; ancak Hanareh ona haber yollayarak yanına gelmesini istediğini söyler. Mirza, kendisi gibi müzisyen olan oğulları Barat ve Audeh’le birlikte yola çıkar. Ancak yolda başlarına gelenler, hiç birinin tahmin etmediği şeyler olacaktır.
Diğer filmlerinde olduğu gibi bu yapımda da, yönetmen Bahman Ghobadi, insanların üzerinde baskı kurmanın ne gibi sonuçları olabileceğini tartışıyor.
27- Yarım Ay (Niwemang / Half Moon)

Yayın tarihi: 11 Temmuz 2007 (Fransa)
Yönetmen: Behmen Kubadi
Film müziğinin bestecisi: Hüseyin Alizade
Yapımcı: Behmen Kubadi
Senaryo: Behmen Kubadi, Behnam Behzadi
Yarım Ay film yapımcısı Bahman Gobadi’nin yazıp yönettiği 2007 yapımı bir Kürt filmi. Yarım Ay filmi İran, Avusturya, Fransa ve Irak’ın ortak yapımıyla yapılmış bir filmdir.
28- Kilometre Zero -Sıfır Kilometre

Yayın tarihi: 14 Eylül 2005 (Fransa)
Yönetmen: Hüner Salim
Bütçe: 2,3 milyon USD
Film müziğinin bestecisi: Nikos Kypourgos, Frédéric Loth, Yan Axin
Yapımcılar: Hüner Salim, Emilie Georges, Alexandre Mallet-Guy, Fabrice Guez, Kamal Hamarash
Kürt yönetmen Hiner Saleem tarafından yazılmış, yönetilmiş ve yönetilmiş bir 2005 filmi. Kilometre Sıfır, resmi Cannes yarışması için seçilen ilk Irak- Kürt  filmi.
29- Klamek ji bo Beko
İlk gösterim tarihi: 1992
Yönetmen: Nizamettin Ariç
Senaryo: Nizamettin Ariç
Dil: Kürtçe
Oyuncular: Nizamettin Ariç, Bezara Arsen
Klamek ji bo Beko, Almanya’da yaşayan Kürt müzisyen Nizamettin Ariç’in yönettiği, senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı 1992 Almanya-Ermenistan ortak yapımı sinema filmidir. Sinema tarihinin ilk Kürtçe filmi olarak kayda geçen filmin çekimleri Türkiye-Ermenistan sınırında gerçekleşti.
30- Dol 

Enfal katliamında Irak askerleri tarafından kaçırılan ancak  kurtulan Kürt bir kız İranda yaşayan bir kadın ile tanışır… Ne yazık ki her üç ülkede yaşayan Kürtlerin kaderi de bir birine çok benzer. Azad, Bir süre sonra nişanlısı için köyüne dönerken Azad,. Yolda ölür buna karşın köylüler defleriyle yönünü dağlara verir.

FİLMİ İZLE

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın