Susika Simo kimdir

Susika Simo (d. 1925 – ö. 1977; Erivan), Sovyet Kürt dengbêj. Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde Kürtçe şarkılar besteleyen Simo ilk kadın dengbêj olarak kabul edilir.

Yaşamı

Susika Simo 1925 yılında mülteci Kürt-Yezidi bir ailenin kızı olarak Mîrekêda köyünde doğdu. 21 yaşına iken devlet nezdinde geleneksel Kürtçe şarkılar söylemeye başladı. 1946 yılında Ermenistan’daki Kürtler nezdinde ilk kez sahneye çıkıp Kürtçe şarkı söyledi. Başkent Erivan’da radyo yayınları yapmaya başladı. Erivan Radyosu’nda ilk söylediği “Miho” kılamıyla tanındı ve bu eser sayesinde sevildi. Bu dönemde Egîdê Cimo, eşi Kulya Neftalyan gibi isimlerle birlikte çalıştı.[1]

Ermenistan’daki çeşitli halkların yeteneklerini ve ses performanslarını Flarmonya sahnesi’nde faaliyetler yürüttü. Simo konser verirken, sarı, yeşil ve kırmızı elbiseler giyer ve başına bir başörtüsü türü olan “kefye” bağlardı.[1] Lenînê MezinLenin Rabu Em Rizgar BunXerîb BilbilEvdalê Zeynikê gibi eserlerini sahnelerde söyledi.[3] SSCB’de kaset çıkarımı 1986’dan sonra başladığından Simo’nun bir kaseti bulunmamaktaydı.

Susika Simo 1977 yılında Erivan’da hayatını kaybetti.

Özel hayatı

Susika Simo Ermeni biriyle evlenmişti. Fakat o dönemde toplumun feodal ve katı gelenekleri Simo’nun Ermeni biriyle evlenmesini hoş karşılamadı. Susika Simo, bu evliliğinden dolayı, Sovyet Kürtleri arasında fazla sevilmemiştir, çünkü o dönem Sovyet Kürtleri kendi dinlerinden, kendi halkından olmayan biriyle evlenmez ve evlenenlere karşı da hor yaklaşır ve onun bu evliliğini kabul etmezdi. Bu sebeple Susika Simo’ya karşı düşmanca yaklaşımlar gelişti.[1]

Kaynakça

  1. ^  Dengbêjler Kürt kültürünü korudu, Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017.
  2. ^ Sûsika Simo, Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017.
  3. ^ Bozkurt, Ertuş (24 Temmuz 2017). “Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo”. Yeniozgurpolitika.com. 19 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2017.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !