Pervin Çakar kimdir

Pervin Chakar (Pervin Çakar) (d. 19 Haziran 1981, Mardin), Kürt opera sanatçısı (soprano).

Yaşamını İtalya’da sürdüren sanatçı, pek çok önemli opera-evlerinde sahneye çıkarak kariyerine devam etmektedir.

Yaşamı

1981 yılında Mardin’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Saitler Köyü’nde okudu[1] Müzik eğitimine 1995 yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. 1999’da aynı liseden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini 2003 yılında üniversitenin Şan Ana Sanat Dalı’nda tamamladı.

Oylun Davran Erdayı eşliğinde başladığı opera çalışmalarını 2004-2005 yılları arasında İtalya’da Accademia d’Arte Lirica Müzik Akademisi’nde Carmen Gonzales, William Mattetuzzi, Antonio Juvarra, H.Lawson, 2006-2008 yillari arasinda ise Accademia Internazionale Musicale di Perugia’da Sergio Bertocchi ile sürdürdü.

2006 yılında İtalyan hükümetinin vermiş olduğu burstan yararlanarak opera eğitimine İtalya’da devam etti. Luciana Serra,Lella Cuberli, Tiziana Fabbricini, Mietta Sighele ve Veriano Luchetti’nin masterclass programına katıldı. 2008’ de İtalya’da Perugia F. Morlacchi Devlet Konservatuvarı’ndan pekiyi derece ile diploma aldı. Aynı konservatuvarda en yüksek derece ile masterini tamamladı.

Sahneye ilk kez 2004 yılında 10. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde çıktı. Ardından, Handel’in Deidamia Operası’nın Türkiye ilk gösterisinde “Nerea” rolüyle yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Milano’daki Teatro Rosetum Sahnesi’nde “Werther” adlı Fransızca operada “Sophie” rolünde gerçekleştirdi. Çeşitli sahnelerde Mozart’ın “Der Schauspieldirektor” Operası’nda “Madame Herz” rolüyle ve 2007’de Teatro Politeama Greco di Lecce sahnesinde “Der Rosenkavalier”’ (Güllü Şövalye) adlı Almanca operada “Marianne/Duenna” rolleriyle sahne aldı.

2008-2009 arasında İtalya’da düzenlenen 60. AsLiCo (Avrupa Genç Opera Şarkıcıları Yarışması) finalisti oldu. Bu yarışmada gösterdiği başarı sayesinde Hansel ve Gretel Operası’nda Gretel rolünü İtalya’da çok sayıda tiyatroda sahneleme fırsatı buldu. 2009 yılında ayrıca Venedik’teki Teatro La Fenice sahnesinde “Maria Stuarda”’da “Anna Kennedy” rolünü sahneledi. Musica Riva Festivali’nde “Rigoletto”’da “Gilda” rolü ve 2009 Wexford Festivali’nde “La Cambiale di Matrimonio”’da “Fanny” rolü ile uluslararası ilgi topladı.

2010 yılında Teatro alla Scala’da, Alban Berg’in “Lulu” eserinde “Eine FÜnfzehnjahrige” rolü ile yer aldı; daha sonra aynı opera Daniele Gatti yönetiminde Theater an der Wien sahnesinde gösterime sunuldu. Teatro Giuseppe Verdi Trieste’ye, Riccione’de Giorgio Leardini yönetimindeki Orchestra Sinfonica dell’Emiglia Romagna Toscanini’ye, Scarlatti’nin Messa di Santa Cecilia eserinde soprano solo icin 36. Martina Franca Festivali’ne davet edildi.

2010 yılında düzenlenen 6. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda üçüncülüğü Alman mezzo-soprano Anna Lapkovskaja ile paylaşan sanatçı,[2] bu yarışmada elde ettiği derece sayesinde 2012 yılında 40. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde bir konser verme şansı elde etti[3]

Sanatçı 2010’da ayrıca Arnavutluk’un Tiran şehrinde düzenlenen 11. Marie Kraja Opera Festivali Yarışması ve İtalya’nın Milano kentindeki 4.Uluslararası Magda Olivero Opera Yarışmalarindan ikincilik ödüllerini almıştır.

Pervin Chakar son olarak 2011 yılında İtalya’nın Sulmona kentinde düzenlenen 28. Uluslararası Maria Caniglia Opera Yarışması’nda birincilik ve New York Lotte Lehmann Vakfi tarafından “En İyi Kadın Sesi Özel Ödülü”’nü kazandı. 2012 yılında Paris Accademie Disque du Lyrique tarafından Grand Prix Leyla Gencer Altın Orfeo ( Orfee D’or ) en iyi kadın sesi ödülüne layık görülmesinin ardından Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından en iyi kadın sesi ödülünü de almıştır . 2013 yılında Andante 4. Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde yine en iyi kadın opera sanatçısı ödülünü almıştır.

2012 yılında İrlanda Lismore Music Festivali’nde Sevil Berberi Operası’nda Rosina rolünü , Macerata Opera Festivali’nde Carmen Operasında Frasquita rolünü oynayan sanatçı 40. İstanbul Müzik Festivali’nde Cihat Aşkın ve İstanbul Oda Orkestrası ile Müziğin Kadın Kahramanları adlı projede yer almış daha sonra Çellistanbul ve Xavier Philips ile Bachianas Brasilieras N.5 adlı eseri Aya İrini’de seslendirmiştir.

Daha sonra Teatro Comunale di Bologna’da Oliver Von Dohnanyi yönetiminde J. Myslivecek’in L’Olimpiade Operasında Megacle rolünü canlandırmıştır. Sanatçı Luciano Pavarotti Vakfı ile Luciano Pavarotti anısına çeşitli konserler vermiştir.

Andrea Bocelli, Jeff Beck, Elisa, Zucchero, Jovanotti, Ennio Morricone ile Luciano’s Friends adlı projede Pavarotti’nin ölüm yıldönümü anma konserinde yer almıştır. 2013 yılında Macerata Opera Festivali’nde Christopher Franklin yönetiminde Benjamin Britten’ın Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı operasında Tytania rolüyle Arena Sferisterio’da sahneye çıkmıştır.

Kaynakça

  1. ^ Volkan Taha Şeker, Diyarbakirli SopranoHaber3.com, 03.12.2006
  2. ^ Önceki yıllarda dereceye girenlerLeyla Gencer Şan Yarışması web sitesi, 
  3. ^ 6. Leyla Gencer Şan Yarışması Görkemli Bir Finalle Sona Erdi, Leyla Gencer Şan Yarışması Web Sitesi

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !