İbrahim Rojhilat Kimdir

İbrahim  Rojhilat  1969 Agirî – Bazîd / Ağrı – Doğubeyazıt doğumludur.İlk , orta ve lise eğitimini Doğubeyazıt’ta tamamlamıştır.1991 yılında MKM’nin kuruluşu ile birlikte profesyonel müzik yaşamına başlamıştır.Bu tarihlerde Koma Rojhilat müzik grubunu kurmuştur.Grup 1997 yılında “Mezrabotan’ım Ez” adlı ilk albümünü çıkarmıştır.

Doğduğu yer Serhad’ın kalbi  Agirî de olması , Erivan radyosu ve Dengbejlik kültürünün yansıması kendisinin sanatsal olarak gelişmesine büyük artı sağlamıştır.Zamanla Mezopotomya Kültür Merkezinde çalışmaları daha fazla katılarak kendini göstermeye başlamıştır.Bu dönemlerde grubu ile birlikte  Avrupa , Balkanlar , Kafkaslar ve Ortadoğu’da konserler vermişlerdir.

İbrahim Rojhilat aynı zamanda Mezopotomya Kültür Merkezi müzik biriminde yöneticilikte yapmıştır.2001 yılında Newroz programı için gittiği Avusturya’da kalarak oranın vatandaşlığına geçmiştir.Kürt Dengebejliği ve Kürt Otantik müziği üzerine araştırmalarını yapan İbrahim Rojhilat , Bengî albümünün çalışmalarına Avusturya’da başlamıştır.

2006 yılında Bengî albümünü tamamlamıştır. Albmünü çıkması ile birlikte İbrahim Rojhilat kısa bir zaman içerisinde en çok dinlenen Kürt sanatçıları arasına girmeyi başarmıştır.Albümün elde ettiği başarı İbrahim Rojhilat’ı artık Kürtler arasında tanınan bilinen bir sanatçı konumuna getirmiştir.

Beng’i albümünde yer alan tüm parçalar çok beğenilmiştir.Albümdeki parçalar , Agit , Çem ê ,  Xan Erez – Baso  ,  Dilo , Şev Tari  , Seve , Sebra Min ,  Le Xan , Esmer Eman ,  Potpori  olmak üzere 10 parçadan oluşmaktadır.

Bu albümde Esmer Eman türküsü en çok dinlenilen ve beğenilen türküsü olmuştur.Bu albümden 2 yıl sonra tekrar çok beğenilen  bir albüm olan “Ji te dûr bûm” albümünü çıkaran İbrahim Rojhilat artık Kürtler arasında vazgeçilmez bir sanatçı konumuna gelmiştir.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !