Kemalê Amed Kimdir

Kemalê Amed ,1978 yılında Diyarbakır- Bağlar ilçesinde doğmuştur. İlk , Orta ve Lise eğitimimi Diyarbakır’da tamamlamıştır.

Müziğe ortaokul çağlarımda ilgi duymaya başlamış, sesini ve kendinisini o yıllarda keşfetmeye başlamıştır. Etkilendiği, dinlediği sanatçılar anadillerinde sanatını icra eden sanatçılardı ve oda bu yolda yürüyüp emeğini vermeye devam etmiştir.

Müzikle 12’li yaşlarda tanışmıştır. Bu dönemlerde Diyarbakır’da yerel sanatını icra eden üstad Oktay DANIŞ’tan ilk müzik eğitimini almıştır. O dönemde Kemale Amed’i hem eğitmiş, hem de bu alanda ilerlemesi için cesaretlendirmiştir.

Zamanla kendini düğünlerde tanıtmaya başlamıştır.İç Anadolu Kürtleri Özellikle Konya Kulu ilçesi, Ankara Haymana ve Bala ilçeleri ve Kırşehir başta olmak üzere çeşitli şehirlerden büyük destek görmüştür.

Okuduğu bir çok eser katliam ve isyanları anlatıyor, Kela Zılme, Char De Hewal, Kine em ve Halepçe Kürt halkının isyanının müziğine yansıtıyor.Buna gördüğü baskılarında sebep olduğunu söylüyor. Ama bu baskılara karşı zırhının, müziği ve Kürt halkının sonsuz desteği olduğununda üstünü çiziyor.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !