Mir Muhammed isyanı

Soran emiri Mir Muhammed’in 1830’da Mısır’daki Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyanında ilham alarak, Osmanlı İmparatorluğu içinde ayrı bir devlet kurma girişimidir. Molla Hadi’nin halkı isyandan caydırıcı fetvasından sonra konumu zayıflayan Mir Muhammed, tam bir harekete girişemeden Osmanlı’ya teslim olmuştur.

Kürt beyi Mir Muhamed Kürdistan’ın birliğini sağlamak için 40 bin kişilik ordusuyla Osmanlı’ya karşı ayaklanır. İsyanın bir ucu botan behdinanda diğer ucu Azerbaycan’a kadar yayılır. Osmanlı ordusu isyanı bastırmada zorlanır. Bu zorlanma karsısında eski bir geleneği mollalar aracılığıyla devreye  sokar. Donemin tanınmış bir mollası da olan Hati ye bir fetva çıkartırlar.

Fetvada der ki, ‘her kim halifenin ordusuyla savaşırsa kafirdir.’ Bu fetva üzerine Müslüman Kürtler savası bırakırlar. İsyan önderi Mir tutuklanıp İstanbul getirilir. Donemin padişahı vaka-i Hayriye yi yapmış 2. Mahmut’tur. Padişah, Kürt beyinden bir daha isyan etmeyeceği konusunda söz vermesini ister. Mir, tamam der. padişahta Kürdistan’a dönmesi için izin verir. Tarihçilerin yazdığına göre Kurt beyi Kürdistan’a dönerken Trabzon yakınlarında öldürülür. Bazı tarihçilere göre ise Padişah  Kürt önderinin yeniden isyan edeceğinden endişe ettiği için öldürtmüştür.

Lê Binêre

SİVAS KAMPI

KÜÇÜK YASSIADA: SİVAS KAMPI

”Sivas Kampı’na gönderilen her farklı etnik grup ve düşünceden doldurulan insanlara “Zorunlu misafir” oldukları ifade …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !