Ahmet Aslan kimdir

1968 yılında aslen Dersim (Tunceli), Hozat’ta dünyaya gelmiştir.

Eğitim hayatının ilköğretimini köyü Taux’ta, ortaokul ve lise bölümünü ise Hozat’ta tamamlamıştır. Kendisi gibi müzisyen usta sanatçı Mikail Aslan ile amca çocuklarıdır.
Lise eğitiminin ardından Diyarbakır Resim Fakültesini kazanmış ancak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü’nde eğitim görmüştür. 2008 ve 2012 yılları arasında Dünya Müzik Akademisinde okumuş ve lisans eğitimini tamamlamıştır.

1996 yılından beri yaşantısını Almanya’da sürdüren sanatçı Ahmet Aslan Türkçe’nin yanı sıra, Zazaki lehçesinde ve Kürtçe olarak türkülerini seslendirmeye devam etmektedir.

Son dönemlerde Eşkıa Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı TV dizisinde seslendirdiği müzikler ile Türkiyedeki müzik severlerin büyük ilgisini çekmiştir.

Sanatçı’nın 2. solo albümü Veyve Mılaketo (Meleklerin Dansı) Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır. Zazaki lehçesinde ve Türkçe halk şarkıları ile özgün bestelerden oluşan albüm, Ahmet Aslan’ın güçlü sesi ve oldukça sade düzenlemelerle yorumlanan eserler, Dersim’den Almanya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan tınıları bir araya getirmiştir.

Seslendirdiği Geberiyorum, Susarak Özlüyorum, Ben Hor Görme, Minnet Eylemem, Ervah-i Ezelde, Tanımadığım Ten, Üryan Geldim, Nem Kaldı, Dermanın Olayım, Sarı Gelin ve daha bir çok eser müzik severler tarafından büyük bir keyif ile dinlenmektedir.

Ayrıca günümüzde ciddi reyting rekorları kıran bir çok dizi ve sinema filmlerin müziklerini hazırlamış, özellikle dizilerde Ahmet Aslan’ın sesi ile bir çok eseri kullanılmaktadır.

Usta sanatçı Türkiyede ve Yurtdışında çeşitli illerde konserler vermeye devam ediyor.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !