Gulistan Perwer Kimdir

Yaşar Kemal’in bir yazısında “Çok dengbêj dinledim, Gülistan gibi az dengbêj bilirim” dediği ve Sinanê Kirîv adlı şarkısının ağladığını belirttiği sanatçı Gülistan’ın, Niştiman Perwer (İlk albümü) , Sinanê Kiriv, Dayê Can, Helbestên Folklorî û Şoreşgerî, Kurdistan Baxcê Gulan, Bihur Inane, 1992′de Şivan ile çıkardıkları Zembilfiroş adlı albüm ile beraber yayınlanmış yedi çalışması var.

1976 yılında Şivan Perwer henüz Türkiye’deyken nişanlandı. Aynı yıl Şıvan’ın çeşitli sebeplerle Almanya’ya göç etmesiyle üç yıl süren uzun bir ayrılık başladı. Ancak 1979 yılında o da yurtdışına çıkabilen Gülistan: “Türkiye’den beyaz bir arabayla Avrupa’ya devrimci evliliği yapmaya gidiyordum.

Erkeğin egemen olmadığı; kadını arkadaş, yoldaş, sırdaş gördüğü bir evlilik yapmaya. Yavaş yavaş kaygılanmaya başlamıştım. Çünkü yabancı bir ülkedeydik ve acaba hayalini ettiğim devrimci evlilik gerçekleşecek miydi?” kaygı ve kuşkuyla Almanya’ya gidip Şivan Perwer ile evleniyor. 1983′te İsveç’e yerleşen çiftin Serxwebun adında oğulları olur.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !