Koma Wetan Kimdir

Koma Wetan, Kafkaslar’da yaşayan 4 gencin 1973′ yılında bir araya gelerek kurdukları ilk Kürtçe rock müzik grubudur. Önceleri kendi ortamlarında eğlenmek amacıyla çalmaya başlayan gençler daha sonra grup kurmaya ve dışarıda çalmaya karar verir. Sonrasında kendileri gibi Kafkaslar’da yaşayan Mikaili Reşit, Karlini Çaçan, Aliyi İsko, Ordixane Celil, Latifi Hüsret gibi Kürt şairlerin şiirlerini bestelemeye başlar.

1978 yılında Gürcistan’da bir müzik festivaline davet edilir Festival Gürcü televizyonlarında naklen tüm SSCB coğrafyasında yayınlanır aynı zamanda televizyon grupla özel bir program yapar. Bu festivalden sonra grup olarak kendilerine olan güveni artar. o günün şartlarında albüm yapmak çok zor bir iş olsa da Albüm yapma fikri belirmeye başlar. Sonunda tüm zorluklara rağmen albüm yapılır ama Yeniden Yapılanma Dönemi’nde (Prostroika) kadar basımı ve dağılımı gerçekleşmez.

Grubun ilk albümü ‘Azadi’ önce Gürcistan kompozitörler grubu tarafından daha sonra Sovyet Kompozitörler Birliği Komisyonu tarafından onaylanınca albümün basımına geçilerek SSCB’de satışa sunulur.

‘Grup üyelerinden Gerdenzeri: “ Azadi albümü yayınlandıktan sonra komisyon gelirleri almamız için bize bildirimde bulundu Ama 1990′lardı ve Halepçe Katliamı henüz olmuştu. Katliamda zarar görenlere yardım amacıyla Londra’da bir hesap numarası açılmıştı. Biz de plaktan gelecek gelirlerin bu hesap numarasına aktarılmasını istedik. Bu kararımız sonucu plakın üstünde ‘Bu plaktan elde edilen gelir Halepçe’de zarar görenler için Londra’da açılan banka hesabına aktarılacaktır’ ibaresi yer aldı. Böylece 11 şarkıdan oluşan ilk rock müziği albümü, anlamlı bir yer de edindi” diyor

GERDENZERİ KİMDİR?

1952 yılında Gürcistan’ın Tiflis kentinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda bass-gitar eğitimi aldı. 1974 yılında rock müzikle tanışan Gerdenzeri, 1976 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte “Wetan” grubunu kurdu. Grubu için sözler yazdı. Gürcistan’da katıldıkları bir festivalle adlarını duyuran Wetan, 1979’da “Baê Paîzê” adlı plağı çıkardı. 1991’de Wetan grubu dağılınca Kerem T.Gerdenzeri Moskova’ya taşındı. 1998 yılında ilk solo albümü olan “Azadi”yi çıkardı. 2001’de ise “Hawar” albümünü çıkardı.

Gerdenzeri daha sonra “Sitranên Kerem T. Gerdenzerî bi Orkestor (2001) ve “Sitranên hilbijartî ji alboman Kerem T. Gerdenzerî” (2002) albümlerini çıkardı. Beş çocuk babası olan Kerem Tahar Gerdenzeri hala Moskova’da yaşıyor.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !