Mehmet Akbaş kimdir

Mehmet Akbaş, Kürt şarkıcı, şarkı yazarı, besteci (doğum 1 Nisan 1974, Dicle, Diyarbakır). Ağıtçı kadınlar geleneğinin son nesil temsilcilerinden olan bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Akbaş, profesyonel müzik hayatına 1998 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde Zazaca müzik yapan Vengê Sodirî (Sabahın Sesi) adlı grupla başladı. Vengê Sodirî’nin 2001 yılında çıkardığı Wayîr (Sahip) adlı albümünde solist, derlemeci ve kompotizör olarak yer alan Akbaş, aynı yıl Akademi İstanbul adlı müzik okulu Batı Şan Anabilim dalına burslu olarak kabul edildi.

Müzik eğitimi boyunca grup çalışmalarına da devam eden sanatçı 2003 yılında Akademi İstanbul’un Yollar ve Duraklar adlı Projesi kapsamında Mercan Dede ile Vengê Sodirî olarak aynı sahneyi paylaşırken aynı yıl Bêje (Söyle) adlı proje kapsamında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ve II. Uluslar arası Beyoğlu Buluşmasında grubuyla sahne aldı. 2004 yılında öncülüğünü yaptığı Elektronik Zaza Project çerçevesinde Türkiye’nin önde gelen elektronik müzik sanatçılarından Erdem Helvacıoğlu ile çalışan sanatçı bu proje ile hem yurt içinde hem de yurtdışında birçok festivalde dinleyicilerinin karşısına çıktı.

Sanatçı 2004 yılında MKM‘nin Şahîya Strananadlı projesinin II. albümünde seslendirdiği ‘Lê lê Wanê’ adlı parça ile de büyük beğeni topladı. 2005 yılından bu yana Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Akbaş müzik çalışmalarına burada da devam etti.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !