Beser Şahin kimdir

Beser Şahin 25 Mart 1969 tarihinde Sivas’ın Zara ilçesinde doğdu. 12 yaşına kadar Sivas’ın Zara ilçesinin Kuru Köprü köyünde yaşadı.

Beser Şahin, kendince bir güzelliğe ve coğrafik zenginliğe de sahip bir yer olan Zara’da, 12 yaşında iken olanaksızlar ve ailenin daha iyi imkanlara kavuşması isteminden dolayı İstanbul’a taşındı.

16 yaşında amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Beser Şahin, müzik alanında git gide profesyonelleşmeye başladı. İlk çalışmalarına Türkçe sözlü Alevi değişleri söylemekle başladı.

İlk Albümünü 1990’da “Berivane” adıyla piyasaya çıkaran Beser Şahin, daha sonra Mezopotamya Kültür Merkezinin oluşumunda rol alarak, bu çalışmaların içinde bulundu ve Koma Çıya ile çalışmaya başladı.

İkinci albüm çalışması Koma Çıya’nın çıkardığı “Rozerin” ile oldu.

Yaşadığı baskılar ve zorlamalardan sonra müzik yaşantısına Avrupa’da devam eden Beser Şahin 1993 yılında üçüncü çalışması olan “Nurhaq” adlı albümünü çıkardı.

Avrupa’da bireysel çalışmaları yanı sıra Koma Berxwedan içinde de yer alan sanatçının, grup içinde 4 albümde Solo ve Vokal olarak yer aldı.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !