Xemgin Birhat kimdir

Dr. Xemgin Birhat 1961 yılında Dersimin Mazgirt kazasında dünyaya gelir. 1980 yılında liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimi için Almanyaya gider. Burada Kürt sanatını ve kültürünü daha yakından inceleme fırsatı bulur. Kürt sanatı ve müziği üzerine var olan Zozan, Çiya, Sefkan ve Mizgîn gibi Kürt sanatçılariyla çalışmaya başlar ve bu çalışmaların sonucunda, 1983 yılında ‘Yekîtiya Hunermendên Welatparêz, HUNERKOM’ un kuruluşunda yer alır. Yine bu çalışmaların bir sonucu olan müzik grubu ‘Koma Berxedan’ın kurucularındandır. Bu grupta çok sayıda eserin yaratılmasına ve yorumlamasına katkıda bulunur ve bu sanatsal çalışmaları günümüze kadar devam etmektedir.

Dr. Xemgin Birhat bir taraftan toplumsal ve sanatsal çalışmalarını yürütürken, diğer taraftan da Münster Universitesi, Basın Yayın iletişim bilimleri dalında akademik öğrenimine devam eder. 1989 yılında öğrenimini tamamlayıp ‘Kürt Müziğinin, sosyal, politik ve iletişim işlevi’ üzerine doktora tezini hazırlar ve 1994 yılında Münster Universitesi Felsefe Fakültesinde Doktor unvanını alır.

Dr. Xemgin Birhat şimdiye kadar beş (5) Albüm çıkarmış ve ayrıca Koma Berxwedan’ın 16 Albümünde de çeşitli eserler hazırlayıp yorumlamıştır.

Lê Binêre

Kürt Kadın Hareketleri

Osmanlı Dönemi Kürt Kadın Hareketleri

Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’un yirminci yüzyılın başlarında Kürt milliyetçiliğinin merkezi olduğu binmektedir. Bunun en …

Bir Cevap Yazın