"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hüner Salim kimdir

Hüner Salim veya Hiner Salim (d. 9 Mart 1964) Iraklı Kürt yönetmen.

Irak Kürdistanındaki Akrah kasabasında doğan Salim, Irak’ı 17 yaşında terk etmiş, İtalya’da öğrenim görmüş ve üniversitede okumuştur. Daha sonra ise, hâlen yaşamakta olduğu, Fransa’ya taşınmıştır. 1992 yılında, Körfez Savaşı sonrası, Iraklı Kürtlerin yaşam şartlarını çekmiştir ki bu çekimi Venedik Film Festivali’nde gösterilmiştir.

1998 yılında ilk filmi olan Vive la marie … et la liberation du Kurdistan‘ tamamlamış, ikinci filmi olan Passeurs de rêves ise 2000 yılında gösterime girmiştir. Üçüncü filmi olan 2003’te gösterilen Votka LimonVenedik Film Festivali’nde San Marco Ödülü’nü almıştır.[1] 2005 yılında dönemin Fransa Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres’den Chevalier des Arts et Lettres unvanını almıştır. Le Fusil de mon père (“Babamın Tüfeği”) isimli hatıralarını içeren kitabı ise 2004 yılında Fransızca ve İngilizce olarak basılmıştır. 2007 yılında ise Tamburlar Vadisi(Dol) adlı filmi çekmiştir.

Filmde ünlü Kürt rock şarkıcısı Ciwan Haco da rol almıştır. 2014 yılında ise Kürtlerin ilk vahşi batı filmi olan Tatlı Biber Diyarım(My Sweet Pepperland) filmi gösterime girmiştir. Filmin başrolünde Golşifte Farahani yer almaktadır.

Kaynakça ve notlar

  1. ^ “Awards for Vodka Lemon

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın