Fêrîkê Ûsiv kimdir

Fêrîkê Ûsiv Hayatı, Eserleri…

Tarih sürecinde zaman zaman Kürt edebiyatında emek sarf eden isimleri bu an da okuyucularla buluşturup bilgilendirmektir.

Fêrîkê Ûsiv 1934 yılında Erivan’ın Sipan köyünde dünyaya gelmiştir. Ferik’in aile fertleri birinci dünya savaşından önce Qers’in (Kars) Emançayir köyündeyken, birinci dünya savaşından sonra tüm Ermeni ve Êzidî Kürtler ile birlikte Rusya tarafına geçiyorlar. Bu geçiş sırasında ailesinden çoğu insan da hayatını kaybediyor.

Önce Tiflis’e, daha sonra ise Ermenistan’a, Sipan’a yerleşiyorlar. İlk gittiği okul Ermeni okuluymuş. 1951 yılında ilk okulu Ermenistan’ın Sipan köyünde bitiriyor. Okumanın yanı sıra doğup büyüdüğü Ermenistan dağları ve sosyal yapı Fêrîkê Ûsiv’in edebiyat kişiliğinin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye yol açıyor. 4 yıllık ortaokuldan sonra 1955 yılında Xaçatûr Abovyan Pedagoji Enstitüsü’nde Filoloji ve Tarih yüksek öğrenimini görüyor.

Bu yıllarda Riya Teze  gazetesi yayın hayatına başlar. Fêrîkê Ûsiv de şiirlerini ve yazılarını gazetede yayınlamaya başlar. 1960 yılında enstitü öğrenimini bitirdikten sonra, Erivan?daki Kürtçe radyoda Edebiyat Bölümü Başkanı olarak çalışmalara başlar.

Daha sonra radyoyla sorunlar yaşıyor ve çalışmalardan çıkarılıyor. Ona yapılan bu haksız yönelimlerden dolayı yayınlanmış, yayınlanacak tüm şiirlerini ve çalışmalarını “Kime yazıyorum ki” diyerek yakar. 1961 yılında ilk kitabı “Çavkanî” yayınlanır. Okuyucular tarafından iyi karşılanır şiirleri ve şairliği beğenilir.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !