Helly Luv kimdir

Helan Abdulla sahne ismi Helly Luv (16 Kasım 1988, Urmiye İran doğumlu), bir Kürt-Finlandiyalı şarkıcı, dansçı, koreograf, oyuncuve model. Kariyeri, Myspace ve YouTube gibi sosyal medya sitelerinde kapak videoları yükleyerek başladı.

Helly Luv, o zamandan beri filmlerde, müzik videolarında rol aldı ve kendi materyalini çıkardı. Helly Luv, 2013 tarihli “Risk It All” adlı oyunundan popülerlik kazanarak yakın zamanda G2 Müzik Grubu’na imzasını attı. 2014’te ilk tiyatro uzun metrajlı filmi Mardan ile ortaya çıktı.

Kişisel hayatı

Helly Luv, 16 Kasım 1988’de Urmiye, İran kentinde Körfez Savaşı sırasında bir Kürt aile tarafından doğdu. Ailesi Dohuk şehrinden Irak Kürdistanı’ndan kaçıp doğduğu İran’a kaçarak ve aniden Türkiye’ye emniyetten kaçtı. Sonunda Helly Luv ve ailesinin başvurusu, Finlandiya vatandaşı olmak için kendisine ve ailesine ilk Kürt göçmenlerden biri olmasına izin verilmesi için onaylandı.

Bir mahalle korusunda şarkı söylemekle ilgilendi ve piyanoyu çalarken drama dersleri alarak ilgi alanını genişletti. Daha sonra Okulda şan ve dans yeteneklerini sergilemeye başladı. Dans birincil odak noktası haline geldikten sonra ona Avrupa dans şampiyonalarında rekabet etme fırsatı tanındı ve kısa süre içinde Finlandiya Nike Women ile bir sözleşme imzaladı.

Kariyeri

2006 yılında Helly Luv, rüyasını sürdürmek için Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletlerine taşındı. Helly Luv, Finlandiya ‘ya dönmek için düzenlemeler yapmaya başlamadan önce Grammy adlı prodüktörlüğünü kazanan Los Da Mystro adlı yapım şirketi ile bir sanatçı anlaşması imzalamak için Myspace’den mesajı aldı.

Bu anlaşma sırasında şarkıcı-şarkı yazarı The-Dream adlı Grammy ödülü ile çalışma fırsatı buldu. 2013 kışında Helly Luv, Gawain “G2” Bracy II ve G2 Music Group ile bir müzik anlaşması imzaladı. G2 Music Group, Helly Luv’un ilk albümünden canlı ve ilham kaynağı olan “Risk It All” ı piyasaya sürdü. Gawain “G2” Bracy II tarafından neredeyse tamamen üretilen şarkı Latin ve Orta Doğu ritimlerini dünya – pop şarkı sözleri ile sentezledi. Finlandiya’da hemen hemen “Risk It All” ilk haftada iTunes şarkılarla başlayıp Rihanna’ın “Diamonds” şarkısı ile single olarak yarışarak dikkatleri üzerine çekti.

2014’te Helly Luv, uluslararası Mardan filmi Batin Ghobadi ve Leila’nın lider rolünde oynadığı Bahman Ghobadi adlı filmi yönetti. O yıl, etkinliğe katılmak için ilk Kürt oyuncu olma yolunda Toronto Uluslararası Film Festivaline katıldı.

2015 yılında Helly Luv, Kürt güçleri ile IŞİD’in Musul yakınlarındaki savaştan terk edilmiş bir köyde “Revolution” adlı şarkıyı single oralak piyasaya sürdü.

Single

  • “Risk It All” (2013)
  • “Revolution” (2015)

Filmografi

  • Mardan (2014)

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !