Cemşid Bender Kimdir

Asıl adı Mehdi Halici’dir. Aslen Cebaxcur/Gexi “Kıgı” kökenli bir aileden gelir. Ailesinin Kığı’nın Şadili aşiretine mensup olup Cunan mintikasından Konya’ya göç eden Hacı Sabri Halic’nin en küçük oğludur. Çok ilginç, neşeli ve üretken olan bu Kürt bilim adamı geride birçok araştırılmayan konularda değerli eserler bırakmıştır.

Mehdi Halıcı, 1927 yılında Konya’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Konya’da okudu. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Sonra 1958 yılında Norveç’e gitti. Norveç’ten Fransa’ya geçerek 1958 yılında „Osmanlı Devletinin Maliye Teşkilatı“ konusunu tez olarak işledi. Sonra Hukuk doktoru oldu. 1988 yılında tekrar yurda dönerek İzmir’e yerleşti.

Türkiye’nin MİT denetimindeki paramiter karanlık güçlerle sol görüşlü yazarları, özellikle Kürt yazarlarını, gazetecilerini ve aydınlarını faili devlet olan cinayetlerle ortadan kaldırdığı bu dönemde yazdığı yazılarında Dr. Cemşid Bender adını kullanmaya başladı. Yazın hayatına kardeşi Fevzi Halıcı ile birlikte İstanbul’da çıkardıkları Çağrı Dergisi ile yayın hayatına adım attı.

Cemşid Bender, Konya’da asimile olan bir ailede büyüdü. Anadili Kürtçe’yi hiç bilmediği halde o, gençliğinde vaktini özellikle Kürt tarihi, dili, kültürü ve mitolojisi’ne ayırarak araştırmalarına hız verdi. Sonra Alevi kültürü üzerine bir çok kitaba imza atarak araştırmalarını sürdürdü. Yurtdışında birçok panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılan Dr. Cemşid Bender, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulmayarak, 2008 yılında İzmir’de hayata gözlerini yumdu.

Yayınlanmış eserleri:

  1. Çatıdaki İsa
  2. Kürt Mitolojisi – 1
  3. Kürt Mitolojisi – 2
  4. Kürt Mutfak Kültürü ve Kürt Yemekleri
  5. Genelkurmay Belgelerinde Kürt İsyanları 1
  6. Genelkurmay Belgelerinde Kürt İsyanları 2
  7. Genelkurmay Belgelerinde Kürt İsyanları 3
  8. Korku ve Cesaret
  9. 12 İmam ve Alevilik
  10. Kürt Kızı Zenge

Kaynak: azad-roni.com/

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !