Emin Arbani kimdir

Emin Arbani yani asıl adıyla Mehmet Emin Erdem 1966 yılında dünyaya gözlerini açtı. Bir Diyarbakır aşığı olan sanatçı aslen Mardin’in Kızıltepe ilçesi bağlı Arbani köyündendir. Lakabıda buradan gelmektedir.

Düğünlerin vazgeçilmez sanatçısı Emin Arbani, bir dönem Damla TV’de program yaptı. “Şampiyon Diyarbakır” adlı eseriyle özellikle Diyarbakır’lıların gönlünden taht kurdu.

Aysel, Leyla, Berivan gibi eserlerinden sonra 2014 yılında “Diyarbakır” adlı yeni bir eser seslendirip bu eserine de klip çekmiştir.

Sanatçının kendi ağzından hayat hikayesi:

“1966 yılında mardin ili kızıltepe ilçesinde arban köyünde dünyaya geldim 7 yaşında kızıltepe’ye göç ettim müziğ’e merakım vardı 9 yaşında tahtalardan bağlama yaparak bu merakımı gidermeye çalıştım ama babam bu müziğe olan ilgime karşı çıkıyordu ve kendi yaptığım bağlamaları kırıyordu o kırdıkça ben yeniden yapıyordum. belli bir süreden sonra babam bundan vaz geçti kendi çabalarımla 15 yaşında ilk bağlamamı aldım ve kendimi geliştirmeye çalıştım hiçbir müzik eğitimi almadan 17 yaşında nüsrete ömerinin yanında düğünlere gitmeye başladım askerliğimi bitirdikten sonra ilk kasedimi kendi çabamla le Aynur gavur Aynur albüm’ünü 1988 yılında çıkardım bu kaset halk tarafından sevildi ve İstanbul un kapanından teklif alarak ilk ulusal albümümü gori gori yi 1990 yılında çıkardım bundan sonra dahada tanınarak 12 albüm çıkarmaya devam ettim halk tarafından Türkiye ve Avrupa genelinden davetler alarak düğünlere gittim ulusal medya ve yerel medyalarda yer aldım 2004 ten beri istanbulda yaşıyor evli ve üç çoçuk babasıyım ve yeni projeler geliştirmeye çalışıyorum, her zaman size hizmet etmekten gurur duyarak hepinize teşekkür ederim… Emin erbani”

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !