"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rojhan Beken Kimdir

Rojhan beken 1974 yilinda Mardinli bir ailenin çocugu olarak dunyaya geldi.

Üniversiteyi Trakya üniversitesi Egitim Fakültesinde okudu..Profesyonel muzik adımlarini da orda atmis oldu.Edirne’de iken Arkadaşlariyla gruplar kurdu..

Edirne’de Çagim Bar’da Haluk Levent’le arkadaş oldugunda daha Haluk’un ”Yollarda ‘ albumu çikmamişti..Ama rojhan ,Ankarali bir kiz tarafindan terkedildiği gunlerde Haluk’un ANKARA şarkisiyla anadolurock ve Haluk’un muzigini sevmeye başladi. Uzun yillar Haluk Levet’le çalişan Rojhan’in albumlerinde bir çok söz ve bestesi de yer aldi.”Bir mesaj gönder’,’Aşktan Emir var’ gibi sevilen şarkilarda sonra Haluk’un son albumunde yer alan :’Mülteci’ şarkisinin da söz ve bestesine imzasini atti .O, kendi anadilini konuşamamanin ezikliğini uzun yillar yüreginde bir yük gibi taşıdı..

Kendisinden çalinmiş bir hayatti Kürtçe konuşamamak..ve kendi kendine anadilini ögrenmek için 2002 yilinda çalişmalara başladi.Kürtçe muzik cdlerinden telaffuz problemini çözmeye başladiğinda Kürt sanatçilarini yeni tanimiş oluyordu..

Ciwan Haco,Şivan Perwer ,Çar Newa,Koma Rewşen ve Koma Wetan’i da bu sirada dinlemeye başladi.Muzikal olrak yabancilik hissetse de bu sanatçilarin albumlerini çok sevdi..Ama hala kendi anadilinde rock profili çizen bir Kürtçe albumun olmamasindan yakiniyordu.

Bir Cevap Yazın