"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dengbêj Fadil Cizîrî kimdir

Seyid Fadıl Cizîrî, 1962 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinin Salatuni köyünde dünyaya geldi. Hayatının bir parçası olacak dengbejliği annesi Dengbej Seve’nin dilinden, ninnilerinden öğrenir. Cizîrî, sesinin çevredekiler tarafından duyulup beğenilmesiyle daha 14-15 yaşlarında dengbej divanlarındaki yerini alır.

O dönemlerde köyleri, divanları ve düğünleri dolaşan ve birçok zorlukla karşılaşan Cizîrî, 92 yılında Cizre Belediyesi’nde zabıta olarak çalışmaya başlar. Emekli olduktan sonra özlediği dengbejliğe geri dönen Cizîrî ilk olarak oğlu Cemal Ergül’ü trafik kazasında kaybetmesiyle birlikte yakalandığı Parkinson hastalığından dolayı istediği gibi kilamlar söyleyemez.

Daha sonra da büyük oğlu Murat Ergül’ü kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında kaybeder. Kaybettiği çocuklarının üzüntüsüyle hastalığı daha da derinleşen Cizîrî uzun bir süredir evinden dışarıya pek çıkmıyordu.

Yıllardır Parkinson hastalığı ile mücadele eden Cizîrî, 2018 yılında tedavi için götürüleceği hastaneye yetişemeden yaşamını yitirdi.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın