"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kürt Kayusiler Hanedanlığı

Kayusiler veya Kâvusakân (Kürtçe:Hozi Kavusakan) günümüzün Güney Kürdistan topraklarında 226-380 yılları arasında Sasanilere hüküm süren yarı bağımsız Kürt krallık.

Krallık, Kayus ailesi tarafından kuruldu ve yönetildi. Krallık bu yerel kralın ismini taşımaktadır ve krallığın adı Kavusakan yani Kayusun Evi anlamına gelir.

Tarihi

Kayus hanedanı, Kürt ve İranlı prenslikler ve krallıklar ile Sasani İmparatorluğu arasında iki yıllık bir savaştan sonra yapılan bir anlaşma ile kurulmuştur. Yerel İrani prenslerden Kayus, Güney Kürdistan’ı yöneten haraca tabii kral olarak belirlenmiştir.

Kayus hanedanının kurulmasından önce Barzan ve Hakkâri ile Mukri ve Şehrizor bölgeleri arasındaki İrani prenslik ve krallıklar, Kirmanşah merkezli Kerm Krallığı altında yönetilmekteydi. MS 224’te Pers Sasani İmparatorluğu’nun kurucusu I.Ardeşir Kirmanşah krallığıyla iki yıl süren bir savaşa girdi ve bölgedeki krallıklara hükmetmeye başladı. 226 yılında Kayusiler, yarı-bağımsız bir krallık olarak bölgeyi yönetmeye başladılar. II.Ardeşir’in tahtta geçtikten sonra 380 yılında son kral Dumbawand Wisamakan’ı öldürerek Kayus’u yıkması ile Kayus dönemi sona erdi.

 

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın