Cevdet Bağca kimdir

Cevdet Bağca, 1965 yılında Iğdır’ın Melekli ilçesinde doğdu. O yıllarda Manisa Turgutluya göç etmiş, oldukça kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğuydu. Anne ve babası yıllarca işçilik yapmış fakat eğitime duyarlılıkları nedeniyle eğitim olanaklarından yararlanmış birisi idi. Üniversite yıllarına kadar Turgutlu’da yaşadı. Birkaç kentte üniversite yaşantısı olmuştur. Bazıları politik gerekçelerle yarım kalmıştır. En son Gazi Üniversitesi sınıf öğretmenliğini bitirmiştir. 1989 yılında Öğretmenliğe başladı ve halen Öğretmenliğe devam etmektedir.

Uzun yıllardır profesyonel anlamda söz yazarlığı ve bestecilik yapmaktadır. Ayrıca film müzikleri ve belgesel çalışmaları yaptı. 2000 yılında “Simurg” isimli bir albümünü yaptı. Daha sonra ondan aldığı cesaretle “Emanet Öyküler” diye ikinci albümünü yaptı. 2007 yılındaki “Mayna” albümünden sonra 2011 yılında “Nuda” albümü ile sevenleriyle buluştu. 2015 yılında ise “Haymatlos” albümünü çıkardı. Yurt içi ve Yurt dışında konserler vermektedir. Halen hem Öğretmenliğe hemde Müziğe devam etmektedir.

Cevdet Bağca’nın Çalıştığı Sanatçılardan Bazıları;
Edip Akbayram, Grup Sentez, Yeninur Ada,  Metin Yılmaz, Yol Arkadaşları, Alişan, Güler Işık,  Nurettin Güleç, Nurdan İpek, Grup Umuda Ezgi, Deniz Erdoğan, Bağdagül, Recep Ergül Yavuz Bingöl, Hüseyin Turan, Umuda Ezgi Grubu ve bir çok sanatçılarla çalıştı.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !