Hozan Aytaç kimdir

Hozan Aytaç yani Aytaç Demirbilek 1987’de Muş Çukurbağ köyünde dünyaya gelmiştir. 7 kardeşten biri olan, 3. sırada yer alan, çiftçilikle geçimini sağlayan dengbêj bir ailenin çocuğudur. İlk öğretim ve orta öğretim yıllarını Muş’un Sungu ilçesinde devam etmiştir. Aytaç’ın müziğe olan yeteneği ilk okul 4. sınıfta keşfedilir. Öğretmenleri tarafından büyük bir ilgi ile beğenilen Aytaç, okulun bütün müzik organizasyonlarında ön sıralarda yer ve sahne alır.

Sahne hayatına alıştıktan sonra 25 Haziran 1999’da ilk ve orta okul hayatını başarı ile bitirir. Liseye başlarken babası Hacı Sevdin kanser hastalığına yakalanır ve lise 2. döneminde okulu bırakmaya karar verir. Ailesine destekte bulunmak isteyen Aytaç çalışma hayatına atılır. 2003 yılında babası vefat eder. Aytaç’ın babası vefat ettikten sonra hem aile geçimi için hemde müzik ile olan aşkını devam ettirir.

2005’te Kürt kültürü hüneri dernekleri adı altında çalışmalarına devam eder. Kısa sürede kendini geliştirirken askerlik zamanı gelir ve 2007’de askere gider. 2009 yıllarında teskere alıp Muş’a döner. Kaldığı yerden devam ederken o yıllar da Denge TV’nin yapmış olduğu Kürt doğu starı yarışmasına katılmaya karar verir ve yarışmada büyük bir derece ile halkın beğenisini alarak Muş birinciliğini hak kazanır. 2010 yılında İstanbul’a yerleşmeye karar verir albüm çalışmasına başlar. 2011’de Kom müzik yardımıyla “Evdalım” isimli albümüyle müzik piyasasına en büyük adımını atmıştır.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !