Koma Rojin kimdir

2003 yılında kurulan Koma Rojin grubu, ilk albümleri “Piroz be” ile Kürtçe müzik severlerle buluşmuştur.

İki solist ve altı müzisyenden oluşan grup, 2003 yılından bu yana başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve zaman zaman da Avrupa’nın bir çok ülkesinde konser, festival, düğün, dernek vb. organizasyonlarla müzik faaliyetlerini icra etmişlerdir.

Grubun solistlerinden İsmet Dıljiyan 1970 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde dünyaya geldi. 1982 yılında henüz 12 yaşında iken, Batman’da düzenlenen bir ses yarışmasında birinci seçilince, müzik dünyasına adım atmış oldu. “Apê Musa” isimli ilk solo albümünü 1992 de çıkardı. Daha sonra MKM bünyesinde “Koma Gule Xerzan” isimli müzik grubunda uzun bir süre solist olarak yer aldı. 1995 yılında bu grupla yollarını ayırarak müzik çalışmalarını devam ettirmiştir.

Yıllar boyu müzik, kültür ve sanatla iç içe olan Diljiyan, çocuklarının ilgisini de bu alana yöneltmiş, bugün Koma Rojin’in diğer solisti olan kızı Elif ile müzik çalışmalarını sürdürmektedirler. 2011 yılında “Lo Kirivo” isimli eserle çıkış yapmışlardır. Babasının yanında müzikle tanışan Elif, şimdilerde İstanbul Teknik Üniversitesi Şan ve Ses eğitimi bölümü öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor.

Koma Rojin, Kürt müziği ve kültürünü geliştirme yolunda bir nebze de olsa katkı sunmayı öncelikle amaç edinmiştir. Kürtçe (Zazaki lehçesi) ile birlikte Arapça, Süryanice ve Türkçe olmak üzere geniş bir repertuvara da sahip.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !