Koma Sê Bıra kimdir

Koma Sê Bıra kimdir

Koma Sê Bıra grubu Barış Adal, Eymen Adal ve Erkan Benli isimli üç müzisyen tarafından oluşturuldu. Grubun ismi olan “Koma Sê Bıra” “Üç Kardeş Grubu” anlamına geliyor.

Grup üyelerinden Erkan Benli gruptan ayrıldıktan bir müddet sonra siyasi nedenlerle tutuklandı.

Koma Sê Bıra grubu Barış ve Eymen kardeşler ile müzik hayatına devam etti. Daha önce “Koma Sê Bıra” etiketiyle kliplerini yayınlarken, özellikle 2019’un ilk çeyreğiyle beraber “Se Bıra” ismini sık kullanmaya başladılar.

Grup, Taksim ve İstiklal meydanlarında söyledikleri çeşitli Kürtçe müziklerle adını duyurmuştur. O yıllarda genellikle Özgürlük çiçeğimsin, Ahmet Kaya ölmez, Çerxa Şoreşe, Amed zindanlarında, Hevale Remzi, Serhıldan Jiyane, Kemal Pir yoldaş gibi şarkıları amatör olarak seslendirmişlerdir. Sık sık Kürtçe şarkı söylememeleri yönünde uyarılar, hatta tehditler almışlardır. Ancak yapmış oldukları müzikten taviz vermemiş ve günümüze kadar müzik hayatını başarılı bir şekilde sürdürmüşlerdir.

İlk profesyonel kliplerin neredeyse hepsi Kürtçe iken, daha sonraları Türkçe klipler de grup tarafından yayınlanmıştır.

Eymen Adal; Mardin’in Derik ilçesinin Çataltepe köyünde 1991 yılında doğdu. Ortaokul eğitimini yatılı olarak Mardin’de tamamlamış, Lise’yi ise Adana’da okumuştur.

Askerliğini Karabük‘te tamamlayan Eymen Adal sıkı bir Galatasaray taraftarıdır.

Kardeşi Barış Adal ile birlikte Koma Sê Bıra grubunda müzik hayatını sürdüren Eymen Adal, 2018 yılında oyuncu Seda Tosun ile evlenmiştir.

Barış Adal; Mardin’in Derik ilçesinin Çataltepe köyünde 1992 yılında doğdu. İlköğretim eğitimini 5. sınıftan itibaren terk etmiş 12 yaşında iken çobanlık yaptığı dönemlerde babası tarafından gitar alınmış ve müzik’e bu şekilde gönül vermiştir. O dönemlerde Türkçe eğitim olduğunu ama Türkçe bilmediğini öğretmenin de sürekli Türkçe konuş diye baskı yaptığını, bu nedenle okulu bıraktığını belirtmiştir.

İlerleyen yıllarda ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’da bir market’te kasiyer olarak çalışmıştır.

Daha sonra Koma Sê Bıra grubu bünyesinde profesyonel müzik hayatına atılmıştır.

Kaynak: biyografi.kurtcebilgi.com

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !