Mehmet Şanlı kimdir

Mehmet Şanlı kimdir

1981 Urfa Siverek’te 14 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Mehmet Şanlı bulunduğu köy ortamı nedeni ile okula gidemedi, Siverek’te 7 yaşında okulda olması gerekirken çeşitli işlerde çalıştı aileye maddi katkıda bulundu.

Mehmet Şanlı hayatının en büyük eksikliği ve üzüntüyü okula gidememesinden dolayı yaşadı. Çevresinde güzel sesi herkes tarafından dikkat çekti. Ailesinin ve çevresindekilerin teşviki ile köy düğünlerinde türkü söylemeye başladı. Aynı zamanda ailesiyle beraber tarla işlerinde de çalışıyordu. Urfa’da güzel sesi herkes tarafından bilinmeye ve duyulmaya başladı. Mehmet Şanlı 22 yaşında artık hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gitti.

İstanbul’da geçimini sağlamak için müzik restaurantlarında komilik yapmaya başladı. Çalıştığı mekânda işini yaparken söylediği türküler mekân sahibinin dikkatini çekti. Mekân sahibinin teşviki ile her akşam mekanda bulunan müşterilere türküler söylemeye başladı. Böylece Mehmet Şanlı sahne hayatına başlamış oldu.

Yine günlük geçimi sağlamak için çalışmaya devam etti, aynı zamanda 3 yıl boyunca şan eğitimi alarak kendini geliştirdi. İlerleyen zamanda bir ilahi firmasından kaset teklifi aldı ve ilk albümünü 2004 yılında Muhammed Emin ismi ile “Ölüm haktır” adlı albümle sesini duyurdu.

Kısa bir süre Muhammed Emin ismini kullandıktan sonra, asıl ismi olan Mehmet Şanlı ismini kullanmaya başladı.

Mehmet Şanlı, Kürtçe ve Türkçe şarkılarla ismini duyurmaya başladı.

Kaderimse Çekerim, Daha Neler, Ben Yandım, Melek Yüzlüm, Tez Gel albümleri bulunmaktadır. Albümlerinde çoğunlukla Türkçe şarkılar yer vermekle birlikte, seslendirdiği Kürtçe şarkılar uzun yıllar boyuncu en beğeniler eserler arasında yerini aldı.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !