Şehribana Kurdi kimdir

Şehribana Kurdi kimdir

Şehribana Kurdi 1973 yılında İzmir’de memur bir ailenin büyük çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir.Babası memur olduğu için şehire taşınmak zorunda kaldılar. Şehriban’ın babası Mardin’in Kızıltepe ilçesinin Xursa navê köyündendir.Annesi ise Diyarbakır Çınar ilçesindendir.Şehriban, Ömeriyan aşiretindendir. Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Miradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir cok sanatçı yetişmiştir.

Şehribana Kurdi 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında yaklaşık 32 kişinin arasında birinci seçildi. Bu yarışma Halk Müziği dalında idi ve Şehriban „Ben Doğarken Ağlamışım“ adlı şarkıyı okuyarak birinci olmuştu.

Şehriban, 1987’de okulda ve aile içi eğlencelerde şarkı söylemeye başladı.Profesyonel anlamda da 1991 yılında sanat dünyasına adım atmıştır ve ilk kaseti olan „Ez Keçim Keça Kurdame“ yani „Ben Bir Kürt Kızıyım“ isimli eseri ile büyük bir çıkış yaptı.Bu eserinden bir yıl önce profesyonel hocalardan şan dersleri (ses kulanımı) aldı ve gırtlağını ustaca kullanmayı öğrendi.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !