Xecê kimdir

Xecê kimdir

Xecê, aslen Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Hisar (Hebler) köyündendir.
Gerçekte adı Hadice Yaşar olan Xecê, 23 Mayıs 1978 yılında Cizre merkezde 8 çocuklu bir ailenin sonuncusu olarak dünyaya gelir. Ailesi aynı yıl Ege’nin Aydın iline göç etmiş,uzun yıllar Aydın’ın Kuşadası ve Ortaklar ilçelerinde ikamet etmiştirler, Xece ilk öğrenimini Ortaklar’da tamamlamıştır.

Xece’nin müziğe olan aşkı ve ilgisi çocukluğunda kendini iyice hissettirmeye başlamıştır. Bu vesileyle Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ile tanılır ve 1996 yılında MKM İzmir şubesinde müzik çalışmalarına başlar. 1996-2003 yılları arası çeşitli müzik gruplarında yer almış, konser, etkinlik vb. aktivitelerde bulunmuştur.

Son olarak 5 bayandan oluşan Koma Avzem’de bağlaması solo ve vokali ile yer almış, grubun dağılmasıyla bu çalışma son bulmuştur.

5 yıl aradan sonra 2008 yılında 11 eserden oluşan “DEM” adlı ilk solo albümünü “Ses Plak” etiketi ile çıkarır.

Bu albüm Turan Şengül, Mahir Bakıray ve Cem Cansız’ ait besteler ve anonim eserlerden oluşmaktadır. Hocaları Ümit Çiçekçiğlu’ndan bağlama ve Aşkın Metiner’den Şan eğitimi almıştır.

İlk albümünden 10 yıl sonra, 2018 yılında yine 11 eserden oluşan “Ez û Tu” adlı ikinci albümünü “Ses Plak” etiketi ile piyasaya çıkartır.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !