Xeyrî kimdir

Xeyrî kimdir

Xeyrî 1983 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarda dengbêjlerin divanlarına ve şevbêrklerine tanık olan Xeyrî, dengbêjlerin etkisinde kalmış o yaşlarda müzikle tanışmıştır.

İlk enstrümanı annesinin süpürgesi olan Xeyrî, ilk şarkısını ilkokul 2. sınıfta öğretmeni olan Rasim Ertan’a söylemiştir. Öğretmeni tarafından özel ilgiye alınmış ve ilk konserini de 4. sınıfta iken 23 nisan çocuk etkinliğinde bütün okula söylemiş, ilk defa mikrofonla tanışmıştır.

Orta okul ve liseyi Kızıltepe’de bitiren Xeyrî, bu süre zarfında yer yer kafelerde, düğünlerde, toplantılarda ve şevbêrklerde şarkı söylemeye devam etmiştir. Orta okul son sınıfta derslerinin başarısından dolayı abisi Mustafa Kasaç tarafından bir bağlama ile ödüllendirilir. Kısa sürede bağlamayı öğrenen Xeyrî, Kürt müziği, Kürt kültürü, Kürt edebiyatı ve tarihi hakkında merakla bilgi toplamaya başlar ve araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonucunda melayê cizîrî, melayê cizîrîseydayê cegerxwîn, feqîyê teyran, baba tahirê üryan gibi Kürt şairlerinin eserleri ile tanışır.

Kürtçe diline yaşadığı coğrafyadan dolayı çok hakim olan Xeyrî, okuduğu bu eserlerin etkisinde kalır ve Kürtçe şiir yazmaya başlar. Yazdığı şiirleri bağlamasıyla özdeşleştirerek beste haline dönüştüren Xeyrî, 2012 yılında 3 şarkıdan (xweşka kurdî, şêrînamin, xezal) oluşan ilk single albümünü yapar. İkinci albümünü yaşadığı siyasi ve ekonomik sıkıntılardan dolayı 2017 yılının sonunda zorla bitiren Xeyrî, 15 şarkıdan oluşan “SÊWΔ adlı albümünü, albüm şirketlerinin dağıtım ve çoğaltma amacıyla istediği on bin TL’lik parayı denkleştiremediği için çıkaramamıştır. Kürt halkının acılarını ağıtlarını ve gerçeklerini birebir içinde barındıran “SÊWΔ albümünün eserlerini birer ve ikişer olarak 2 ayda bir sadece sosyal medyada dinleyicileriyle buluşturmuş ve buluşturmaya devam etmektedir…

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !