Babanzade İsmail Hakkı kimdir

Babanzade İsmail Hakkı kimdir

Babanzade İsmail Hakkı, 1908-1912 ve Nisan-Ağustos 1912 Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda Bağdat mebusluğu yapmış bir Osmanlı siyasetçisidir. 1806 Babanzadeler İsyanı’nı çıkaran Kürt asıllı bey hanedanı Babanzade ailesine mensuptur.

1908’de Irak gezi izlenimlerini aktardığı ve Tanin Gazetesi’nde yayınlanan Irak Mektupları 2002 yılında yeniden yayınlanmış olup, Irak hakkında çok değerli bir bilgi kaynağıdır. Babanzade İsmail Hakkı’nın Ali Reşat’la birlikte 1899 yılında kaleme aldıkları Dreyfus Meselesi adlı eser 2013 Yılında Fernaz Balcıoğlu ve Büşra Balcıoğlu tarafından latin harfleriyle Türkçeye kazandırılmış ve kitap olarak yayınlanmıştır.

Babanzade İsmail Hakkı’nın “Hukuk-ı Esasiye” adlı eseri de yine aynı yazarlar Fernaz Balcıoğlu ve Ayça Büşra Balcıoğlu tarafından bugünkü harflerle 2014 yılında neşredilmiştir.

Kaynakça

1- Beyrut’tan Kuveyt’e Irak mektupları (Babanzade İsmail Hakkı – Büke Yayınları, 2002) 2- Dreyfus Meselesi- ARS Yayınları, Ank.2013. 3- Hukuk-ı Esasiye- Erguvani Yayınları, Ank.2014

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !