İlana Eliya kimdir

İlana Eliya kimdir

İlana Eliya, 1955 yılında Kudüs’te doğmuştur.Ama aslen Kürdistan Bölgesi‘ndendir.Ailesi,İsrail’in kuruluşundan sonra Kürdistan Bölgesi’nden İsraile göç etmişlerdir. İlana Eliya ve ailesi Yahudi inancına sahiptirler.

İlana Eliya, müzikle uğraşmasındaki en büyük etken kendi gibi müzisyen olan babasıdır.İlana Eliya başlarda dini müziklere ilgi duymuş ve bu alanda çalışmıştır.

Daha sonra kendi kökeni ile ilgili sorgulamalar yapması onu Kürt müziğine yönelmesine sebep olmuştur. İlana Eliya,1998 yılında Kürt müziğine iyice odaklanmış ve daha sonra birçok eser ortaya çıkarmıştır.İlana Eliya‘nın müzik kariyeri 37 yaşlarında başladı diyebiliriz.

İlana Eliya’nın tarzı Kürt geleneksel müziğiyle, İsrail ve batı tarzında bir sentezlemesidir. İsrail müzik kültürünün etkisiyle klasik Kürtçe müziklerini yeniden yorum getirerek kendine has bir stil ortaya çıkarmıştır. 1992’de Eliya , “Jabaliyo” adlı ilk solo albümünü çıkardı.

Kaynak: krtler-3ya.com/ilana-eliya-kimdir-nerelidir.html

 

Lê Binêre

Kürt Kadın Hareketleri

Osmanlı Dönemi Kürt Kadın Hareketleri

Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’un yirminci yüzyılın başlarında Kürt milliyetçiliğinin merkezi olduğu binmektedir. Bunun en …

Bir Cevap Yazın