Lulular kimdir

Lulubiler (Lulular) kimdir

Lulular, Orta Zagros dağlarında, Şehrizor, Hilvan yüksek yaylalarında bilinen en eski tarihlerden beri yaşıyorlardı.

Lulular bulundukları bölgede hayvanları ehlileştirip toprağa yerleşmelerinden sonra tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlar, özellikle bronz sanatını çok geliştirmişlerdir.

Akadların yukarı Mezopotamya’da devlet kurmalarından sonra, Lulularla Akadlar uzun süre savaşmışlardır. Lulu Kralı Anubanini zamanında Akadlarla yaptıkları savaşları kazandılar ve devletinin sınırlarını genişleterek, yukarı Mezopotamya’dan Dicle Nehri boyunca ve Orta Zagros dağlarından Elam’a kadar dayanıyordu.

M.Ö. 2334 yıllarında Lulular, güçlü bir devlet konumundaydı. Kendi ana dillerini kullanarak yazdıkları, kralları Anubanini yazıtında Akadlarla yaptıkları savaşlar anlatılmaktadır.

Akad Kralı Naramsin M.Ö 2300 yıllarında bu dağlık bölgede yaşayan Kürt halkına karşı saldırılara geçmesinden sonra Lulu Kralı Satuni ile yaptığı savaşlardan sonra Naramsin’in bu savaşları kazanması üzerine Lulular Akadların hakimiyeti altına girdiler.

Bundan kısa bir süre sonra Lulularla Gutiler birleşerek M.Ö. 2233 yılında Akadları yendi ve Akadları ortadan kaldırıp tüm Mezopotamya’ya ve Zagros dağlarına hakim oldular.

Asur Kralı Asurnasirpal Luluların ülkesine 4 defa ordularını gönderdi ve Luluların ülkesini zaptetti. Asur devletinin Medler tarafından yıkılmasından sonra Lulular da diğer bir Kürt aşiret devleti olan Medlere bağlandılar.

Asur ve Babil kaynaklarına göre Lullubiler için kullanılan bölge Zamua bölgesiydi. Bu bölge sadece Lullubiler’in değil aynı zamanda Gutiler ve Subartular içinde anlamlıydı. Gerek Sümerliler gerekse Akkad, Babil ve Asurlular yazıtlarında Guti, Lullubi ve Subartu isimlerini kullanırken en az iki tanesini beraber kullanırlardı.

 

Lê Binêre

SİVAS KAMPI

KÜÇÜK YASSIADA: SİVAS KAMPI

”Sivas Kampı’na gönderilen her farklı etnik grup ve düşünceden doldurulan insanlara “Zorunlu misafir” oldukları ifade …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !