Bahoz Şavata

Bahoz Şavata kimdir

Bahoz Şavata’nın kendi dilinden yaşamöyküsü:

”Sivas ilinin Kangal Kazası, Alacahan Nahiyesi, Kutan Köyü, Harmandalı Mezrasında 13.10.1957 tarihinde dünyaya gelmişim.
Malatya şehrinde yetişmeme rağmen köyde doğmamın sebebi ailemin bir ayağının köyde oluşu nedeniyledir.
Büyükbaş ve küçükbaş tacirliği yapan tüccar bir ailenin çocuğuyum.

İlk, orta, lise ve üniversite eğitimlerimi bir çok ilde yaptım. Sınıf ögretmeni oldum.

Fakat öğretmenlik mesleğimi, siyasi yaşamım nedeniyle hiç yapmadım.

1975 sonrası siyasal mücadeleye katıldım. Etnik olarak Kürd olmam ve Türkiye Devlet sisteminde Kürdlerin Mili Hakları tanınmadığı için muhalif siyasi mücadelede bir aktivist olarak yer aldım. Devlete karşı içinde yer aldığım silahlı eylem nedeniyle T.C. Devleti tarafından tutuklanarak, Elazığ Sıkıyönetim Mahkemesince cezalandırıldım. Daha sonraki yıllarda da yine siyasi nedenlerle iki defa kısa dönem ceza evi yaşamım oldu. Yaklaşık olarak toplam 13 yıl çeşitli il ve ilçelerde tutuklu kaldım.

Irak’ta 1991 Güney Kürdistan Newroz Ayaklanmasına “Kürdistan Cephesi” denetiminde yer aldım. Savaş sırasında Güney Kürdistan Süleymaniye ili, Kaledize Kazası, Halşo Köyünde arkadaşlarım ile bölgede geçici Sahra Hastahanesi kurarak, halkımıza üç yıl sosyal hizmet verdik.

1993 yılında Istanbul’a dönerek burada birçok Kürd muhalif medya ve yayın kuruluşlarında, sinema, dernek ve vakıflarında çeşitli faaliyetlerde bulundum. 1994 sonrası Kawa örgüt üyeliğinden bir süre daha ceza evlerinde kaldım.
Cezaevi yaşamım sonrası İnsan Hakları Savunucusu olarak yine siyasal mücadele alanına döndüm.
Yazarlık yaşamımda basında çıkan politik makalelerim dışında 1996 sonrası pek çok film senaryosu yazdım. Bir kaçı sinema filmi ve dizisi oldu. Yine 2015 yılında iki cilt halinde “Kürdlerin Tarihi” adlı araştırma kitaplarımı İBV’da yayınladım.
Halen etkin tarih ve siyasi kültürel çalışmalarıma yerleştiğim, memleketim Malatya ilinde devam etmekteyim.”

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !