Ercan Bingöl

Ercan Bingöl kimdir

Ercan Bingöl 14 Şubat 1983?te Muşun Varto ilçesine bağlı Xinzor köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Mersinde tamamladı. Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Şimdi ise Ankarada çevirmenlik ve İngilizce öğretmenliği yapıyor.

Ercan Bingöl her ne kadar çocukluğundan beri müzikle iç içe ise de Kürt müziği dünyasına ilk adımını Ankara Gençlik Kültür Merkezi bünyesindeki Koma Stranên Hêvî de attı. Bu grupta söz ve müziği kendisine ait olan şarkıların yanı sıra Kürtçe, Ermenice ve Arapça anonim şarkılar söyledi. Aynı zamanda Ankara Gençilk Kültür Merkezi?nde bağlama ve kabak kemane dersleri verdi.

Blues müziği ilk kez Kürtçe ile kullanan Bingölün, Ses Plak etiketiyle yayınlanan albümünde aynı zamanda blues-rock ve country şarkılar da yer alıyor. Albümün prodüktörlüğünü kendisi yapan sanatçı, aranjeleri Gökhan Bulut ile birlikte yaptı. Memê Mala Hineye ait bir şiir ve sözleri anonim olan bir şarkı dışında albümdeki bütün söz ve müzikler Ercan Bingöle ait. Stüdyo kayıtları 2010 yılında Ankara?da başladı ve bu kayıtlarda davulda Cem Aksel olmak üzere her biri kendi enstrümanının çok iyi birer icracısı olan müzisyenler çaldı.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !