"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mehmet Çapan kimdir

Mehmet Çapan, Dersimli Zaza asıllı bir halk ozanıdır. Kendine has türküleri okuma tarzıyla hem Zazaca hem de Türkçe söylediği türkülerle yeni bir akım başlatmıştır.

Mehmet Çapan, Ruhi Su’nun 70’li yıllarda kurmuş olduğu Dostlar Korosu’nda yer almış olan Sümeyra, Hasan Yükselir ile birlikte en önemli ögrencilerinden birisidir. Ruhi Su tarzında fakat kendi yorumunu da katarak söylediği türkülerle birçok festivallere katılmıştır. Ayrıca kendisine ait olan çok ünlü Zazaca besteleri vardır. Örnegin “Düzgün Baba” veya “Daye Daye” türküleri. Son albümü Türkiye’de Etno Müzik tarafından çıkarılan ve tamamen Zazaca türkülerin yer aldığı Laç Deresi Destanı-Destana Deré Laçi adlı albümüdür.

Çapan uzun yıllardan beri Almanya’da yaşamaktadır.

Memed Çapan, Zazaca müziğin önemli bir ismi. Modern zamanın ozanı tanımlamasını hak ediyor. Aynı zamanda Almanya’da işçi olarak çalışan Çapan, Ruhi Su’nun Dostlar Korosu’nda da uzun yıllar yer almış bir isim.
Bugün bütün Dersimlilerin bildiği, Zazaca bir çok kılamda onun imzası var. Düzgün Bava, Munzur Bava, Daye Daye, Stero, Ape Sileman, Zengeriya. Gule, Cane Cane.., bunlar hemen akla gelen kılamlardan birkaçı…
Kılamlarında Dersim’in kutsal mekanlarının hikayelerini görmek, ‘38 Dersim Katliamında yaşananların izini sürmek mümkün. Çapan’ın aşk ve sevda temalı kılamlarını da unutmamak gerekir.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın