Cemil Koçgün

Cemil Koçgün kimdir, hayatı, albümleri

1980 Almanya doğumlu besteci ve yorumcu. Genç kuşak Kürt Alevi şarkıcılardan Cemil Koçgün’ün “Aşk-ı pervaz” isimli albümü 2004 yılında etno müzik’ten, Heya albümü de 2007 yılında Kalan müzik etiketiyle çıkmıştır. Mikail Aslan, Ahmet Aslan ve Aynur ile çalışmıştır.

Koçgiri’lidir ve Koçgiri-dersim şarkıları ile kendi bestelerini yorumlar. Bağlama ailesinden her tür çalgıyı ve gitarı kullanır. Köklerini aramak üzere çıktığı yolculuğun sonunda insan-ı kamil olmayı hayal edenlerdendir.

Koçgiri kökenli olan Cemil Koçgün, Aileden gelen saz çalma geleneğinden etkilenerek 12 yaşından itibaren saz çalmaya başlar. Sonraki yıllarda bağlama ile olan tanışıklığı Mikail Aslandan müzik dersleri almaya kadar götürüyor.Mikail Aslan Ensmblede yer alır, Kilite Kou adlı albümünde sazıyla eşlik eder. Daha sonra Ahmet Aslanın Va u Waxt isimli çalışmasında, Koçgirili Alişer Efendiye ait olan Birlik Zamanıdır adlı şiirini besteleyip okur.

2004’de ilk albümü ‘Aşk-ı Pervâz’ı çıkarır. 2005’de Hakan Aday’la birlikte ‘Dersim Halk Aşıkları/Sarraf’ adlı arşiv çalışmasını da VCD olarak dinleyiciye sunar. Bu çalışmayla, özellikle Fırık Dede, Zeynel Dede ve Sılo Qıc gibi halk ozanlarını gelecek nesillere taşımakla ve onların eserlerini arşive almakla takdir edilmesi gereken bir eser ortaya çıkarır.

Cemil Koçgün, daha sonra Mikail Aslan ve Aynur Doğan gibi sanatçıların yanında projelerde, etkinliklerde yer almanın yanı sıra kendi çalışmalarına devam eder ‘Nefesin Sırrı’ adlı dinleti projesi gerçekleştirir. Kurmancî ve Kirmançkî ve Türkçe dile getirilen deyişlerden oluşan ikinci albümü ‘Heya’, Aralık 2007 yılında, üçüncü ve son albümü olan Hiva Zeri /Altın Ay albümünü 2012 yılında çıkarır.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !