Grup Günyüzü

Grup Günyüzü kimdir, albümleri, üyeleri

Başlangıçtaki amaçları, müzik yaparak yaşamlarına ekonomik katkı sağlamak olan “Günyüzü”, ilk kez 2002 yılında bir araya geldi. Grup, zamanla, farklı kültürlerin ve halkların unutulmuş, uzaklarda bir yerlerde söylenmiş, “Günyüzü” ne çıkmamış türküleri olabileceği konusunda ortak bir karara vararak çalışmalarını bu yönde sürdürdüler. Süreç içinde Günyüzü, söylediği parçaları yalnız melodileri ile değil, şekillendikleri coğrafya, sözlerine yansıyan duygu ve durumları var etmiş politik ve sosyolojik koşullar ile birlikte kavramak, anlamak gerektiği düşüncesi ile daha derine bakarak araştırmalarını ezgilerden öte kültürlere de yöneltmeyi hedefledi. Kendini ifade edebileceğini düşündüğü demokratik kitle örgütleri eylemlilikleri, üniversiteler, festivaller ve dayanışma konserlerinde yer aldı.

Anadolu coğrafyasının kültürel birikimini dün olduğu gibi bugün de bir araya getirmeyi ve kaynaştırmayı hedefleyen, bu topraklarda gömülü olduğuna inandıkları müzikal birikimi sahneye taşımak amacıyla yola çıkan, “Günyüzü” grubu, aynı adlı albümlerini piyasaya çıkardı.

Mezopotamya, Kafkaslar, Balkanlar olmak üzere tanıdık kültürlerden renkler sunan “Günyüzü”, etkileyici ve kendine özgü tarzıyla 15 etnik eserden oluşuyor.

Albümde Mustafa Özarslan, Ahmet Özgül, Mehmet Özer gibi isimlerle çalışan “çok sesli” ve kalabalık grup üyeleri, uzun ve yorucu geçen bir hazırlık döneminden sonra müzik dünyasına yepyeni ve birbirinden güzel eserler sunuyorlar.

Arda Müzik etiketiyle müzik severlere sunulan albümün yönetmenliğini Ali Taşyürek, düzenlemeleri ise Günyüzü üyeleri yaptı.

Lê Binêre

HEJMARA ŞEŞEMÎN YA KOVARA BERNAMEGEH DERKET

KOVARA BERNAMEGEH HEJMARA ŞEŞEMÎN BIXWÎNE – PDF Di vê hejmara me de Têmûrê Xelîl Kurmanciya …

Sofîtî

Di Îslamê De Sofîtî

Sofîtî an tesewwuf an ′′′sofîgerî′′′ rêbazek ji rêbazên Îslamî ye. Li goreyê sofîtiyê benî anko ebidê Xwedê dibê bi rêya îbadet anko …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !