Gülseven Medar

Gülseven Medar kimdir, hayatı

1982’de Sivas Zara doğumlu sanatçının müziğe ilgisi çocukluğunda başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Ses Eğitimi bölümünü bitirdi. Marlen Adamadze ve Alexandra Ivanoff’dan antik arya ve Bel Canto şan teknikleri ile ses terapisi eğitimi aldı. Kendisi de şan eğitmeni ve ses terapisti olarak değişik müzik evleri ve konservatuarda çalıştı.

2008 yılında Diyarbakır büyükşehir belediyesi ve Hollanda Rast Tiyatrosu ile töre cinayetini konu alan ‘dilek’ adlı halk operasında başkarakter oyunculuğu yaptı. Yine Türkiye-Hollanda ortak yapımı ‘Hamlet’ müzikalinde Ophelia karakterini oynadı ve müziklerin besteciliğini yaptı. Her iki oyun da başta Hollanda ve Türkiye olmak üzere de birçok ülkede gösterildi

Hollanda Theater Rast ve amsterdam Filarmoni Orkestrası ile ortak yapım olan Göç Türküleri projesi ve kompozitör Wim Selles yapımı ‘Bach Anatolia’ adlı konser projesinde yer alan sanatçı, Rind-i Şeyda adlı solo albümünü 2010 yılında çıkardı. Savaş Kadınları, Karacaoğlan Sevdası, Bizim Ninniler gibi karma albüm projelerinde yer aldı. Yinon Muallem’in Meeting of heart adlı albüm projesine de sesiyle ve bestesiyle katılan sanatçı, Türkiye ve birçok ülkede çeşitli dil ve içerikte konserler yapmaya devam ediyor.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !