Kerem Sevinç

Kerem Sevinç kimdir, hayatı, albümleri

1976 Yılında Diyarbakır Dicle”de doğan Kerem Sevinç, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Akabinde 1996 yılında Dicle üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümüne girdi. Üniversite yıllarında aktif müzik çalışmalarına başlayan sanatçı, ilk müzik grubu olan Koma Kulilkên Med’i kurdu. Bu grupla beraber sendikalarda, kültür merkezlerinde ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinde çeşitli dinletiler ve konserler verdi.

Bir röportajında kendi ana dilinde şarkılar söyleme bilincine yine aynı yıllarda eriştiğini ifade eden sanatçı, TRT’nin açtığı sınavlarda başarılı olarak bir süre bu kurumda akitli ses sanatçısı olarak çalıştı. 2002 yılında Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümü sınavlarını birincilikle kazanan sanatçı, 2004 yılında da Galatasaray ITM de mikrofonlama teknikleri ve kayıt teknolojileri alanında eğitim gördü. Müzik eğitimini sürdüren Sevinç, 2006 yılında Modern Müzik Akademisinde Armoni ve Şan Teknikleri eğitimi aldı.

Oluşturduğu ev stüdyosunda çeşitli film müzikleri, reklam müzikleri, radyo jingle çalışmaları yapan sanatçı yaklaşık 15 yıldır Zazakî, Kurmancî ve Ermenice şarkıları derliyor.

2010’da “Lome”, 2015’te “Dej” isimli Zazaca albümleri yayınlandı.

Lê Binêre

Dr. Ciwan Hemê

Çendî Pêdiviya Me Bi Bijîjkên Wek Dr. Ciwan Hemê Heye / Konê Reş

Piştî ku min navê Dr. Ciwan Hemê ji xelkên Qamişlo û pensberên Efrînê bihîst ku …

Bir Cevap Yazın