Koma Zuxur

Koma Zuxur kimdir, üyeleri, albümleri

Koma Zuxur 2006 yılında İstanbul’da Şirnan Derneği kültürel çalışmaları bünyesinde İmam Hüseyin Kal, Hülya Kal, Kani Kal, Reyhan Kal ve Mesut Kanısıcak tarafından kuruldu. Gruba daha sonra Erkan Okur katıldı.

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyduğunu ve şarkı söylediğini belirten grubun solisti İmam Hüseyin Kal, Koma Zuğurdan önce misafir olarak gittiğim birçok etkinlikte istek üzerine şarkılar söyledim. Fakat bu beni tatmin etmedi. İçimdeki müzik sevdasını daha anlamlı kılmak ve bu alanda yoğunlaşmak niyetiyle Koma Zuxur’u kurduklarını” söylüyor.

Adını Şirnan (Bingöl  yaylasından alan Koma Zuxur, 8 eserden oluşan ilk albümü “Geli” Duygu Müzik etiketi ile şubat 2014 tarihinde çıkardı. Albüme adını veren eser aynı zamanda söz konusu yaylalara yazılmış bir şarkı.

Enstrüman olarak bağlama, cüra, kaval, davul ve bendir kullandıklarını belirten İmam Hüseyin Kal, Başta yerel sanatçı Cemoyé Demo, sonrasında Karapété Xaço, Aram Dikran,Hemoye Bérti ve birde Kazım Koyuncu’dan etkilendiğini söylüyor.

 

Lê Binêre

HEJMARA ŞEŞEMÎN YA KOVARA BERNAMEGEH DERKET

KOVARA BERNAMEGEH HEJMARA ŞEŞEMÎN BIXWÎNE – PDF Di vê hejmara me de Têmûrê Xelîl Kurmanciya …

Cil û Bergên Jinên Êzdî

Cil û Bergên Jinên Êzdî yên Qefqasyayê

Li cîhanê her gel, bi çand, tore û kevneşopiyên xwe tên naskirin. Nasnameya gelekî; bi …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !