Xezal kimdir

Xezal kimdir, yaşamı, albümleri

Sanatçı Xezal’ın dilinden hayatı;

1986’da Almanya’nin Mannheim şehrinde dünyaya geldim, 28 yaşındayım.
aslen Vartoluyum. Babam Varto’nun Êyna, annem ise Îskender köyünden. Ailemizden ilk olarak dedem, 1960’larin işçi göçüyle Almanya’ya gelmiş. Daha sonra eşini ve çocuklarını yanına almış. Derken, üçüncü kuşak olarak önce ağabeyim sonra ben doğmuşum. 21 yaşımda anaokulu öğretmenliğini bitirdim. Daha sonra Essen-Duisburg Üniversitesi’ne bağlı LVR Klinik´te Ergoterapi bölümüne başladım. Ayni yıl albüm çalışmalarına başladım ve 28 yaşımda Ergoterapi ve Konuşma Terapisi (Carl Rogers) bölümünde yüksek lisans tezimi yazdım.

Annemin çocukluğundan itibaren saz calip türkü söylüyor olması, benim ve abimin saz tınılarıyla dolu bir ortamda büyüme şansına sahip olmamızı sağladı.

Annemin kaynağı ise, müziğe aşık olan ve çocuklarından torunlarına kadar hepimize ilham veren anneannemdir. O belki eğitimli değildi ama “Hayat Üniversitesi”nden mezundu. Aile içerisinde müziğin hep önemli bir yeri vardı. Dayılarım ve teyzelerimle bir araya geldiğimizde, mutlaka duygularımızı paylaşmanın yolu sazlar ve türkülerden geçerdi.

Ve o an yasadığımız duyguların bir fidan gibi içimde filizlenip kök saldığını “Xem”in çalışmalarında bir kez daha hissettim. İlk şan ve gitar derslerimi 15 yaşımda aldım, kısa bir dönem sonra çok pişman olacağım bir karar alıp, müzik derslerimi ailemin ısrarına rağmen bıraktım. Ancak, bu kararı vermiş olmam, müzikten koptuğum anlamına gelmiyordu. Belki de hiç bitmeyen arayışımın bir parçasıydı bu. Sonraki dönemde Zazaki ve Kirmancî müziğini dinliyor ve duyduğum sesleri taklit ediyordum.

Evet, müzikle iç içe olduğumuz kadar politik de bir aileydik. Dolayısıyla onların hayat hikayeleri, deneyimleri, ödedikleri bedeller, hala tutsak olanlar, dayılarımın bir sürgünle gelmiş olması, annemin, teyzemin,anneannemin yaşadığı acılar… Bunların hepsi sohbetlerimizde günlük yaşamımızda konu edilen şeylerdi. İster istemez sizde bunları dinliyor ve onların hissettiklerine yakın şeyler hissediyorsunuz. Hatta öyle şekilleniyorsunuz. Yaşamımın her  alanında hissetim bunu, yani yabancısı değildim. Tanıklık ettim acılarına. Ayrıca kaynağını her ne kadar çözemesem de bende o acının içindeymişim gibi hissetim hep.

Lê Binêre

Kilamên Dengbêjan

Guhertin û Tehrîfat di Kilamên Dengbêjan de

Tekin Çifçi / Serdar Öztürk / Guhertin û Tehrîfat di Kilamên Dengbêjan de: Mînaka “Ez …

Bir Cevap Yazın