"Enter"a basıp içeriğe geçin

Soner Soyer kimdir, nerelidir, hayatı, albümleri

loading...

1979 Varto doğumlu olan Soyer, önce ailesiyle birlikte Adana ve daha sonra da 1995 yılına kadar Almanya’da yaşamış. Bağlamayla Almanya’da tanışan Soyer, türkü repertuvarını ve müziğini çeşitli gruplarda çalışarak ve özel dersler alarak geliştirmiş. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’a yerleşen ve Özel Tolga Sağ Müzik Okulu’nu başarıyla bitiren Soyer, bir dönem ‘Kutup Yıldızı’yla birlikte çalışmış. 2002 yılında ‘Albaz’ isimli bir müzik grubu kuran ve bir süre sonra da yoluna verdiği solo konserlerle devam eden Soyer, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde konserler vermiş, festivallere ve şenliklere katılmış.

Anadolu Rüzgarı 2005 yılında TGRT’nin düzenlediği Anadolu Rüzgarı adlı türkü yarışmasına katılan Soyer, nedenini ise şöyle açıklıyor, “Albüm yapabilmek için birçok firmayla görüştüm. Firmalar ticari kaygılarla yaklaştığı için olumsuz yanıtlar aldım. Bende de reklam yapma ihtiyacı doğdu ve “Anadolu Rüzgarı” türkü yarışmasına katıldım. Üç dört hafta kalırsam tanıtım olur dedim ama yedi hafta kaldım” Başarılı bir performans sergilemesine rağmen elenmesini ise canlı yayınlarda verdiği siyasi mesajlara ve Kutup Yıldızı’ndan gelen kimliğine bağlıyor.

2.5 yıllık emeğinin ürünü “Anadolu’da yaşamış atalarımızdan bizlere kalan en önemli mirasımız ve bu coğrafyada yaşayan halklar arasındaki toplumsal barış ve kardeşliği sağlayan en büyük değerimizdir” dediği türkülere gönülden bağlı olan Soyer, bugünlerde 2.5 yıllık emeğinin ürünü olan ‘Avaz’ın heyecanını yaşıyor. Türkülerin içini boşaltmadan yorumlamak ve de anadilinde söylenmiş türküleri yeniden dillendirmek isteyen Soyer, babası Hasan Hulki Soyer’in sözlerini yazdığı ‘Ben İnsanım’ ve ‘İskender’ dışında abisi Ozan Evindar’ın yazdığı ‘Gulam’ isimli türküleri de seslendiriyor.

Bir dili konuşur ya da bir dili etkin hale getirmenin en etkili yollarından birisinin müzik olduğunu düşünen Soner Soyer, anadilinin geleceğe aktarılmasının yollarından olan ezgilerini Zazaca ile buluşturmuş. 1996 yılında Kutup Yıldızı adlı müzik gurubunda yer alan Soyer, Ozanlar Hıdır Baş ve Egit Doğan ile de klip çekti.

Soner Soyer, “Beni var eden, anlamlandıran, zenginleştiren insanlarla bağ kurmamı sağlayan bu yanıyla benim için imkansız bir şey müziği bırakmak” dese de müziğini Türkiye’de yaşanan yasak ve baskılar nedeniyle 2 yıldır sürdüremiyor. Soyer, “Sesimizi duyurabileceğimiz, kimliğimizi yansıtabileceğimiz, kendimizi anlatabileceğimiz mecralar neredeyse yok. Ve çok zor koşullarda müzik yapıyoruz” diyor.

 

NIVÎSÊN BALKÊŞ

loading...

Bir Cevap Yazın