Orhan Miroğlu

Orhan Miroğlu kimdir

Kürt siyasetçi Orhan Miroğlu, 11 Mart 1952’de Mardin Gelinkaya’da doğdu. Orhan Miroğlu babasının adı İsmail, annesinin adı da Behiye’dir.

Mardin Midyat’ta doğan Orhan Miroğlu‘nun gençliği Batman ve Diyarbakır’da geçti.

1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu. 1980’de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

Bir yıl öğretmenlik yapmasının ardından 12 Eylül 1980 asker darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne çıkartıldı. Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasında 15 yıl mahkumiyet cezasına çarptırıldı.

1988’de cezaevinden tahliye edilen Miroğlu, 1995’e kadar siyasi yasaklıydı.

20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kürt aydını Musa Anter’in yanında olan Miroğlu ağır yaralandı ve bir süre tedavi gördü.

1999’dan bu yana önce Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve Demokratik Halk Partisi’nde (DEHAP) Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

Miroğlu, bağımsız milletvekili adayı olduğu 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri sırasında Mersin’deki seçmenlerine Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle mahkum oldu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) genel başkan yardımcısıyken yaptığı konuşmalarda “PKK örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle Orhan Miroğlu‘nu iki yıl bir ay hapis cezasına mahkum etti.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Miroğlu parti hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kapatma kararında siyaset yapması yasaklandı. Gerekçe olarak Miroğlu’nun DTP yöneticisiyken PKK hakkında yaptığı konuşmalar gösterildi.

Orhan Miroğlu’nun tarih ve toplumsal hafıza üzerine yazılmış 10 kitabı bulunmaktadır. Halen bir gazetede köşe yazılarına devam etmekte olan Orhan Miroğlu, birçok STK’dan, insan hakları ve temel özgürlükler konusundaki katkılarından dolayı ödül aldı. Orhan Miroğlu aynı zamanda Uluslararası Af Örgütü Üyesi’dir.

Orhan Miroğlu, çok iyi düzeyde Arapça ve Kürtçe bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Orhan Miroğlu, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti 26. Dönem Mardin Milletvekili seçilmiştir.

Kitapları

  • Dıjwar – Onlara Dair Her Şey (Avesta Yayınları, 2004)
  • Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler – Yeni Jeopolitika ve Nasyonalizm (Beybûn, 2005).
  • O’na Zarfsız Kuşlar Gönderin– Uğur KAYMAZ Kitabı (agorakitaplığı)
  • Kuşatmadan İnfaza Musa Anter Cinayeti (Everest Yayınları, 2012)

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !