Recep Maraşlı

Recep Maraşlı kimdir

1956 Erzurum doğumlu. Komal Yayınları ve Stêrka Rizgarî dergisinin yayın yönetmenliklerini yaptı. Politik faaliyetleri ve yazılarından dolayı 12 mart, 12 Eylül ve 1990’lı yıllarda toplam 14 yıl hapis yattı. Uluslararası PEN Klüplerince Onur Üyeliğine seçildi ve birçok Basın Özgürlüğü ödülü aldı. Stêrka Rizgari, Özgür Gündem, Jiyana Nû, Newroz dergilerinde makaleleri yayınlandı. Aynı zamanda ressam ve grafik sanatçısı olan Maraşlı’nın iki kişisel resim sergisi açıldı.

“Diyarbekir Rizgari Davası’nda Siyasi Savunma”, “Yasaklı Yazılar”. “Ermeni Ulusal Demokratik Hareketi ve 1915 Soykırımı” adıyla 3 kitabı bulunmaktadır. Ulus, Devlet, Entelektüel; Fikret Başkaya’ya Saygı kitabında “Etnik Farklılaşmaların Kökeni Üzerine Bir Deneme”; Özgür Üniversite Resmi Tarih Tartışmaları-kitaplarında “Resmi Tarihte Kürtler, Ermeniler, Asuriler..” ve “Resmi İdeoloji / Resmi Tarih ve “Azınlıklar” bölümünün yazarıdır.

1999 yılında Almanya’ya iltica eden Maraşlı halen eşi ve bir çocuğuyla birlikte Berlin’de yaşıyor.
2003-2016 Yılları arasında internette Türkçe-Kürtçe yayınlanan haber ve yorum sitesi olan “Gelawej”in editörlüğünü yaptı.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !