Newroza

Newroza kimdir

Newroza, Diyarbakır’da doğdu. İlköğrenimini Diyarbakır’da, liseyi İstanbul’da tamamladı. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı okumaya başladı.

Maddî ve manevî açılardan zor günler yaşadığı bir dönemde, yok denecek derecede az bir hazırlık sonucunda, okumayı hak kazandığı konservatuardaki müzik eğitimine çeşitli problemlerden ötürü ara vermek zorunda kaldı.
Sanatçının müzikal yeteneği, lköğrenim yıllarında sanatçının birkaç enstrüman öğrenmesine yol açmıştır. Newroza, yine aynı dönemlerde solfej derlseri de almıştır.

Küçük yaşlardan itibaren müzik alanında yolunu çizen Newroza’nın yetişmesinde, çoğunluğu müzisyen olan sanatçı ailesinin de katkısı vardır. Özellikle müziğe olan evrensel bakış açısı doğrultusunda, birbirinden farklı formlara sahip müzikleri takip eden Newroza, ileride oluşturacağı özgün çalışmasının da altyapı temelini atmıştır.

Müzik sahasındaki aktif çalışmalarına Diyarbakır’da, bir müzik grubunda yer alarak başlayan sanatçı, İstanbul’a yerleştiği yıllarda da müzik kariyerini pekiştirmiştir. Bir yandan şan dersleri alarak bir yandan da çeşitli müzik gruplarında solistlik yaparak pek çok konsere katılmıştır.
Çocuklu yaşlarda beste çalışmalarına başlayan Newroza, konservatuar eğitimine ara verdiği dönemlerde bu çalışmalarında âdeta doruk noktasına ulaşmıştır.

Sözleri ve müzikleriyle 200 şarkıya imza atan sanatçının yaşamdaki mücadeleci duruşu, melankolik hissiyatı ve yenilikçi tavrı şiirlerinde ve notalarında hayat bulmuştur.
Newroza 2010 nisanında, balkan,flamenko ve sanat müziği esintileriyle harmanladığı pop müzik tarzındaki “Nû” albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

https://www.kurdishmagazin.com

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !