"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yunus Dişkaya kimdir

1978 yılında Adıyaman’ın  Kahta ilçesinde doğdu. Ortaöğretim ve liseyi Kahta İmam Hatip Lisesi’nde okudu. 1996’da, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı.

Mezun olduktan sonra, İ.Ü Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde yaklaşık dört buçuk yıl çalıştı. Burada dil, dilbilim ve edebiyat kapsamındaki bazı derslere girdi. 2002 yılında Kars Sarıkamış’ta yedi buçuk ay askerlik yaptı. 2004 yılı ortalarında, hem askerliğin üstünde yarattığı tahribat, hem bazı kişisel nedenler ve bulunduğu bölümdeki bazı sıkıntılar dolayısıyla hem de insanlara bir şeyler “öğretme”ye çalışmanın kendisine uygun olmadığını düşündüğünden, istifa etti. İzmir’de yaşıyor.

Kamiran Ali Bedirhan, Cigerxwîn, Arjen Ari, Sabahattin Ali ve daha birçok ismin eserlerini besteleyen müzisyen Yunus Dişkaya, son albümü HesretDefter’de Kürt şair Fêrikê Ûsiv’in eserlerini seslendiriyor.

HesretDefter, Fêrîkê Ûsiv’ın tüm eserlerini kapsayan üç ciltten ilkinin adı. Besteler de o kitaptaki şiirleri kapsıyor. Toplam üç disk/albümden oluşuyor. 15 parçadan oluşan ilk diski daha önce yayımlamıştım. 18 parçadan oluşan ikinci diskin ise 17 parçası yayımlandı.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın