Dezz Deniz

Dezz Deniz kimdir

1 Mart 1983 tarihinde Mardin´in Midyat ilçesinde doğdu, çocukluğu Batman´da geçti. Orta Öğrenimini burada tamamladıktan sonra Avrupa´ya yerleşti. Tip Bölümünden Dahiliye ve Şeker Hastalıkları konusunda eğitim gördü. Şuan Doktor Asistanı olarak özel bir Klinikte mesleğini sürdürmekte.

Çocuk yaşta dans ve müziğe olan hayranlığı, onu yabancı olduğu yeni dünyada tekrar canlandırmaya çalıştı. Almanya´da okuduğu dönemlerde Hip Hop Kültürü´nü arkadaşları aracılığıyla tanıdı ve üzerinde farkli etkiler yaratmasından ötürü tam anlamiyla bu yolda ilerlemesine katkıda saglandı. Etkili iletişim Sanatı olarak söylenen özlü ifadeler, Dezz Deniz´i Söz Yazarliğı ile beraber kendisinde eksik kalan yönlerini keşfetmesine sebep olmustur.

Yaşamının bütün boyutlarını ele alarak anadilinin doyuruculuğu ile yaptığı calışmalar ilk albümünün Hip Hop eserlerden oluşmasına zemin hazırladı. Yaklaşık 7 seneden beri Hip Hop ile ilgilenen Deniz, San, Solfej ve Nota Dersleri´nın yanı sıra, Hip Hop Eğitimini de başarıyla tamamladı. Ayrıca şuan Özel Sinema Egitimine de ağırlık veren Dezz Deniz, oyunculuğuyla da sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Kulağa hitap etmenin gerekliliği kadar göze de hitap etmenin inceliklerinden yola çıkarak, Yabancı Kökenli Dansçılar ile 4 senelik sahne performansından sonra 2008´de “Ew ki bu?” O Kimdi? isimli ilk Albümü ile sevenleriyle buluşan Deniz, Kürtçe´nin Kurmanci Lehçesinden ziyade, Soranice ve Zazaca´ya da yer verdi. Klip çalışmaları yaparak Hip Hop sevenlerine sesini duyurmaya devam ediyor.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !