Sait Altun

Sait Altun kimdir

Bingöl merkeze bağlı Yamaç (Lotan) Köyü doğumlu olan Zaza türkücü Sait Altun, 1980’li yıllarda müzik hayatına atıldı. Almanya’da bir süre müzikle uğraşıp kasetler çıkaran Altun, daha sonra doğup büyüdüğü Bingöl’e gelerek çeşitli Zazaca albümler yaptı.
1966 yılında müzik çalışmalarına başlayan Sait Altun, 5 yıllık amatörlük döneminden sonra Hakkı Bulut ve Kenan Temiz gibi sanatçılarla çalıştı. İlk plağını 1972 yılında çıkaran Altun’un yıldızı bu tarihten itibaren parlamaya başladı.
7 plak ve 13 kaset sahibi olan Altun,  yaklaşık olarak 40 yıl boyunca besteler yaptı ve bu bestelerini yıllarca Türkiye ve Avrupa sahnelerinde seslendirdi.
Ses sanatçılığını ilerleyen yaşına rağmen düğün salonlarında şarkı söyleyerek sürdüren Altun’un maceralarla dolu bir hayatı oldu.
4 ayrı dilde şarkı söyleyebilen Altun, gençlik döneminde birçok ünlü sanatçıyla Türkiye ve Avrupa’da sahne aldı.
En yakın arkadaşı şarkıcı Kenan Temiz de ölünce 1990’lı yılların başlarında memleketine dönen Altun, burada arkadaş gruplarıyla yine müzik çalışmalarını sürdürdü.
Yaşlanınca baba mesleği olan kadayıfçılığa geri döndü.  Altun, kendisiyle yapılan bir röportajda kendisi sahneye çıktığında İbrahim Tatlıses‘in inşaat işçisi olduğunu hatırlatarak, “ama onun kadar şanslı olamadım ” diye konuşmuştu.
Altun, aynı röportajda “O günlerin geri gelmesini çok isterdim. Yıllar boyunca ses sanatçılığı yaptım. İstanbul’da sahnelere çıktım. Ünüm Türkiye sınırlarını aştı. Hayranlarımın hücumuna uğruyordum. Tabi şimdi artık yaşlandık. Ama sesimden hiçbir şey kaybetmedim” demişti.
1980’de Diyarbakırlı bir kızla evlenen Sait Altun’un bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak bir yandan evliliğini sürdüren Altun 1986 yılında çıktığı Almanya turnesinden kendisini izlemeye gelen Fransız Matina Fernavile’ye de gönlünü kaptırdı. Altun, 12 yıl beraber yaşadığı Fransız sevgilisinin hastalanıp ülkesine dönmesinin ardından Diyarbakırlı eşine ve çocuklarına döndü.
Sanatçı Sait Altun 2018 yılında vefat eder cenazesi Yamaç (Lotan) Köyünde toprağa verilir.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !