"Enter"a basıp içeriğe geçin

 Babetna Grubu kimdir

Babetna Müzik Grubu “Baska çeşit“ anlamına gelen isimle çıktıkları sanat yolculuğunda, “Bir ayağımız Anadolu’da diğer ayağımız Mezopotamya’da“ diye belirtiyor. 2016 yılında kurulan Babetna’nın kendileri için varoluş meselesi olduğunu söyleyen genç grup üyeleri, üç yıl önce “Yansıyan“ isimli albümleri ile müzik severlerle buluşmuşlardı. Babetna Müzik Grubu üyeleri Şervan, Ciwan, Deniz, Sunay ve İlkan. Şervan Ayaz, Grupta keman ve gitar çalıyor ve vokalistlik yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar öğrencisi. Ciwan Ayaz da, Lavta (udun perdelisi) ve bağlama çalıyor ve vokalistlik yapıyor. ITÜ Konservatuar mezunu. Deniz Inal, müzik öğretmeni. Bas gitar çalıyor ve vokalistlik yapıyor. Sunay Ersoy, batari çalıyor. Küçük bir işletme olan kendi müzik kayıt stüdyosunda çalışmalarını sürdürüyor. Ilkan Pala da müzik öğretmeni, elektro gitar çalıyor ve vokalistlik yapıyor.

Grubun nasıl oluştuğunu ve hangi müziği yapmayı tercih ettiklerini grup üyeleri şöyle anlatıyor:

Deniz Inal: Aslında Şervan ve Ciwan’ın (iki kardeş) önerileri ile başladı. Biz eskiden beri tartışırdık. Daha önceden başka sanatçılara, solistlere çalıyorduk. Bir gün Şerwan böyle bir öneri ile gedi. Bir araya geldik. Grubu oluşturduk. Grubun temel felsefesi yani bir arada durmamızı sağlayan en büyük faktör tek solist odaklı olmamasıdır. Bir çok solistle çalıştıktan sonra bir araya gelerek kendi üretimlerimizi kollektif bir çalışmayla gerçekleştirmek elzemdi bizim için.

Ciwan Ayaz: Bizim için kendimizi kendi müziğimizle ifade etmek yaşamsal bir durumdu. Daha öncesinde hepimiz yeteneklerimizi ayrı ayrı başkalarına satmakla meşguldük. Kapitalist müzik endüstrisi ve ona sırtını yaslamış solistler bizi bu duruma zorluyordu. Bir süre sonra artık kendimiz için çalmamız gerektiğini, kendi müziğimizi yapmamız gerektiğini kavradık. Çünkü bize dayatılan durum modern marabalıktan başka bir şey değildi. Solist-enstrümanist ilişkisi patron-işçi ilişkisinden başka bir şey değil. Bu durum halen yaşanıyor. İşte bu trajik durum Babetna’yı kurma motivasyonumuzu arttırdı. Kendi aramızda sözlü bir manifesto hazırladık. Kimse kimseden tek kuruş fazla almayacak.

İlkan Pala: Aslında grubun söyle bir tarzı var diyemeyiz. çünkü herbirimiz çaldığımız enstrümanlardan dolayı çok farklı tarzlarda müzikler deneyebiliyoruz. Bir arkadaşımız klasik müzik diğeri halk müziğine yakın, biri jazz müziğine yakın. Doğalında yan yana geldigimizde ister istemez sarkılarda farklı aranjmanlar ortaya çıkabiliyor. Harmanlanmış bir müzik türü ortaya çıkıyor. Yani biz müziğimizi hiç kategorize etmedik.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın