Ozan Emekçi

Ozan Emekçi kimdir

Ozan Emekç Biyografi. 1955 yılında Maraş’ta doğdu. Asıl adı Ali Haydar Levendiz’dir. İlk ve ortaokulu memleketinde okudu.

İlk ve ortaokulu memleketinde okudu. Bağlamayı ilk kez babasından dinledi. Küçük yaşlardan itibaren yöresindeki âşıklardan âşıklık geleneği öğrendi. Dönemin politik koşulları nedeniyle meslek lisesinin 2. sınıfından ayrıldı.

Önceleri usta malı türküler çalıp söyleyen Emekçi, zamanla kendi şiirlerini türküleştirmeye başladı. Eserlerinde özellikle Mahzuni, Meçhuli ve İhsani gibi aşıklardan etkilendi.

Daha sonra yine Mahzuni, Nesimi Çimen, İsmail İpek ve İhsani’yle çeşitli turnelere katılan Emekçi, özellikle politik türküleriyle tanındı. İlk kasetini 1973 yılında, ilk plağını ise 1975 yılında çıkardı. Yazdığı şiirlerde ve söylediği türkülerde işçi-köylü örgütlenmesini överek devrimci motifleri işlemesi nedeniyle o yıllarda kovuşturmaya uğradı ve tutuklandı. Bir süre cezaevinde kaldı.

1980 döneminde Almanya’ya sürgün edilen ve yurda girişi yasaklanan ozan, Kanada’dan Avustralya’ya kadar pek çok ülkede konserler verdi. Son yıllarda değişik konularda da türküler yazan Emekçi’nin eserleri birçok sanatçı ve grup tarafından seslendirildi. Halk müziğinin genç sesi “Kıvırcık Ali” de ölmeden önce hazırladığı son albümünde Ozan Emekçi’ye ait “Nerdesin” isimli türküye yer verdi.

Ozan Emekçi’nin şiirleri değişik ülkelerde, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı.
Bugüne dek 20’nin üzerinde kaset ve 4 tane 45’lik plak çıkaran Ozan Emekçi, şiirlerinin bir bölümünü “Özgürlük Mahkumları” ve destan niteliğindeki “Feryad-ı İsyan” isimli kitaplarında topladı.

Halen Almanya’da yaşayan Ozan Emekçi, yaklaşık 27 yıl arasında sonra, en son geçtiğimiz yıl Türkiye’ye dönmüş ve katıldığı çeşitli etkinliklerde halkı selamlamıştır.

Ürettiği birbirinden güzel eserlerle en önemli ozanlarımız arasında yer alan Emekçi, ozanlık geleneğine katkılarını sürdürmekte ve yasağı nedeniyle devlet kontrolünde yılda bir kere de kısa süre için ülkeye dönebilmektedir.

Bugüne dek yaklaşık 20 kaset/CD ve 4 tane 45’lik plak hazırlayan Emekçi’nin, şiirlerinin bir bölümünün topladığı »Özgürlük Mahkumları« (1996) ve destan niteliğindeki »Feryad û İsyan« (1998) adlı kitapları yayımladı.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !